Świat

Prokurator: prezydent Argentyny nie zacierała śladów ws. zamachu na Żydów

Świat

Wikipedia (CC BY 2.0)Prezydent Cristina Fernandez de Kirchner

Argentyński prokurator oddalił zarzuty pod adresem prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner dotyczące zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu na żydowski ośrodek kulturalny AMIA w Buenos Aires.

Najpewniej będzie to koniec sprawy, która ujawniła głębokie podziały wśród Argentyńczyków - pisze agencja AP. - Nie doszło do przestępstwa - powiedział prokurator Javier De Luca. Tym samym nie podważył dwóch poprzednich decyzji sądowych. W oświadczeniu napisał, że jest to równoznaczne "z ostatecznym wyrokiem w tej sprawie". De Luca został przedzielony do sprawy przez najwyższy sąd apelacyjny.

W lutym zarzuty wobec szefowej państwa oddalił sędzia federalny. Po złożeniu odwołania sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który z powodu "braku dowodów" podtrzymał wcześniejszą decyzję.

Iran zaprzecza

Zarzuty pod adresem szefowej państwa sformułował prokurator Alberto Nisman, który w nocy z 17 na 18 stycznia został znaleziony martwy w mieszkaniu w Buenos Aires. Miał ranę postrzałową głowy; obok ciała leżała broń.

19 stycznia prokurator miał przedstawić w argentyńskim parlamencie dowody przeciwko pani prezydent i innym przedstawicielom władz. Twierdził, że porozumieli się oni z Iranem i chronili niektórych przedstawicieli Teheranu przed śledztwem w sprawie zamachu bombowego na AMIA, w którym w 1994 roku zginęło 85 osób. W zamian władzom miano obiecać zwiększenie wymiany handlowej, w tym dostaw argentyńskiego zboża za irańską ropę. Iran zaprzecza, jakoby był zamieszany w atak na ośrodek kulturalny.

Jak pisze agencja Reutera, po tajemniczej śmierci Nismana w Argentynie mnożą się teorie spiskowe, a bohaterką niektórych z nich jest pani prezydent. Jej rząd próbuje zdyskredytować zmarłego prokuratora. W ubiegłym tygodniu oskarżał Nismana o przyjmowanie łapówek od informatyka, z którym współpracował przygotowując śledztwo w sprawie zamachu. Szef gabinetu Fernandez oświadczył, że Nisman wydał te pieniądze na szampana, kobiety i luksusowe wakacje. Oskarżenia te wywołały oburzenie opozycji.

Niewyjaśnione okoliczności

W opublikowanym w sobotę oświadczeniu Fernandez de Kirchner stwierdziła, że zdaniem Nismana szef jednego z funduszy hedgingowych Paul Singer mógłby pomóc społeczności żydowskiej. Argentyńskie władze prowadzą od dawna batalię sądową z Singerem w sprawie niespłaconych długów, a fundusze hedgingowe nazywają "sępami".

Okoliczności śmierci Nismana nadal nie zostały wyjaśnione. Śledczy badają zarówno hipotezę o zabójstwie, jak i samobójstwie. Ostatnią wersję odrzucają przyjaciele i rodzina prokuratora.

Autor: lukl,kło//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0)

Raporty: