USA popierają "sześć kroków" w sprawie Iranu. Rosja "głęboko rozczarowana"

TVN24

AEOI/East NewsFordow, Iran

Stany Zjednoczone "w pełni popierają" mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który we wtorek uruchomiły Francja, Niemcy i Wielka Brytania - poinformował Departament Stanu USA. Zdaniem Waszyngtonu procedura ta może zmusić Teheran do przestrzegania zobowiązań nuklearnych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie widzi podstaw do uruchomienia tego mechanizmu.

"Zjednoczone Królestwo, Francja i Niemcy postąpiły słusznie w obliczu prowokacji Iranu w zakresie polityki nuklearnej" - oświadczyło biuro prasowe Departamentu Stanu USA. W komunikacie wezwano do "dalszego wzrostu presji dyplomatycznej i ekonomicznej" na Republikę Islamską, na którą już nałożone są poważne sankcje amerykańskie.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania, czyli państwa Grupy E3, które wraz z USA, Rosją i Chinami podpisały w 2015 roku porozumienie z Iranem, poinformowały we wtorek, że uruchamiają mechanizm rozstrzygania sporów. To oficjalne uznanie przez stronę unijną, że Iran nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących między innymi ograniczenia wzbogacania uranu.

Politycy z Paryża, Berlina i Londynu podkreślają, że nie mieli wyboru z powodu zachowania władz w Teheranie.

SZEŚĆ KROKÓW DO KOŃCA, CZYLI MECHANIZM ROZWIĄZYWANIA SPORÓW - CO TO OZNACZA?

Rosja "głęboko rozczarowana"

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło "głębokie rozczarowanie i poważne zaniepokojenie" decyzją władz Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Resort ocenił, że może to uniemożliwić powrót do implementacji porozumienia.

"Nie widzimy dla takiego kroku żadnych podstaw. Nie wykluczamy, że nieprzemyślane działania 'eurotrójki' doprowadzą do kolejnej eskalacji wokół JCPOA (porozumienia nuklearnego – red.) i sprawią, że niemożliwy będzie powrót do realizacji umowy nuklearnej w uzgodnionych początkowo ramach, do czego 'eurotrójka' rzekomo dąży" - podkreślono.

Irański program nuklearny
PAP/Reuters

Iran nie chce stosować się do ograniczeń umowy nuklearnej

Iran ogłosił w tym miesiącu, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej.

USA wycofały się z porozumienia w maju 2018 roku, nałożyły przy tym ponownie sankcje na Teheran oraz zagroziły retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Jeżeli po zakończeniu ogłoszonej we wtorek procedury problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może na swoim poziomie zdecydować o przywróceniu sankcji na Iran. W takim przypadku Unia Europejska ponownie wprowadzi restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Irański program nuklearny
PAP

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: