Procesy liderów Bractwa Muzułmańskiego i Hosniego Mubaraka odroczone

Aktualizacja:

Sąd w Kairze odroczył w niedzielę proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonego o współudział w zabiciu ponad 800 uczestników ulicznych protestów, które na początku 2011 roku doprowadziły do jego obalenia. Odroczono także proces liderów Bractwa Muzułmańskiego - Mohameda Badie, Khairata al-Shatera i Rashada Bayoumy, również oskarżanych o podżeganie do zabijania demonstrantów.

85-letni Mubarak, który w czwartek na mocy decyzji sądu opuścił więzienie i został umieszczony pod strażą w wojskowym szpitalu, uczestniczył w blisko trzygodzinnej rozprawie siedząc w fotelu na kółkach. Jego stan zdrowia wydawał się być dobry. Obecni byli także współoskarżony w tej samej sprawie były minister spraw wewnętrznych Habib el-Adli oraz sądzeni za praktyki korupcyjne synowie Mubaraka Alaa i Gamal. W trakcie rozprawy adwokat byłego prezydenta Farid al-Dib zażądał uzupełnienia materiału dowodowego argumentując, że zarzucane jego klientowi czyny zostały dokonane w różnych prowincjach Egiptu i dlatego należy zebrać więcej szczegółowych relacji z terenowych komisariatów policji. Sąd uznał ten wniosek za zasadny, odraczając postępowanie do 14 września. W ubiegłym roku Mubarak został skazany na dożywotnie więzienie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów, ale wyrok ten uchylono ze względu na uchybienia proceduralne, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Proces liderów Bractwa odroczony ze względów bezpieczeństwa

Także proces przywódców Bractwa Muzułmańskiego - Mohameda Badie, Khairata al-Shatera i Rashada Bayoumy, oskarżanych o podżeganie do zabijania demonstrantówlnych procesów przywódców kraju, został odroczony do 29 października.

Proces odłożono, ponieważ oskarżeni nie mogli się na nim stawić ze względów bezpieczeństwa - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

70-letni Badie już kilkakrotnie trafiał do więzienia. W latach 60. XX wieku był oskarżany o spiski mające na celu obalenie egipskich władz. Z czasem Badie, który niegdyś popierał rygorystyczny islam, przestał faworyzować gwałtowne przejęcie władzy i stał się zwolennikiem stopniowej islamizacji społeczeństwa.

Autor: /jk / Źródło: Reuters, PAP,

Tagi:
Raporty: