TVN24 | Świat

"Mówimy policjantom, aby trzymali się z dala od szyi, kiedy to tylko możliwe"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Policyjny instruktor z Minneapolis Johnny Mercil, zeznając w procesie w sprawie śmierci George'a Floyda, stwierdził, że szkolenie nie przewidywało takich metod użycia siły, jak ucisk kolanem szyi zatrzymanego. Powołany przez prokuraturę sierżant Jody Stiger z Departamentu Policji w Los Angeles oświadczył, że Chauvin i jego koledzy użyli w maju zeszłego roku nadmiernej siły podczas aresztowania Floyda.

Według oskarżycieli były policjant Derek Chauvin przez ponad dziewięć minut dusił kolanem skutego kajdankami i leżącego na brzuchu George'a Floyda. - Nie szkolimy funkcjonariuszy na służbie w obezwładnianiu przez uciskanie szyi nogą i, o ile wiem, nigdy tego nie uczyliśmy - mówił porucznik Johnny Mercil, policyjny instruktor z Minneapolis.

Jak wyjaśnił, podczas gdy uciskanie szyi może być dopuszczalne w przypadku podejrzanych stawiających aktywnie opór, to nie należy tego robić kolanem. W jego opinii jeśli ktoś jest skuty kajdankami i obezwładniony, nie jest to dozwolone, a funkcjonariusze zobowiązani są używać siły tylko proporcjonalnie do zagrożenia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Używasz jak najmniejszej siły potrzebnej do osiągnięcia swoich celów. Jeśli możesz użyć mniejszej siły, będzie to bezpieczniejsze i lepsze dla wszystkich - mówił w sądzie. W trakcie przesłuchania określił "użycie masy ciała w celu obezwładnienia" jako metodę, polegającą na przyciskaniu łopatek zatrzymanego, aby zakuć go w kajdanki. - Mówimy jednak policjantom, aby trzymali się z dala od szyi, kiedy to tylko możliwe - dodał.

Ekspert do spraw użycia siły

Powołany przez prokuraturę jako ekspert ds. użycia siły sierżant Jody Stiger z Departamentu Policji w Los Angeles zeznał, że Chauvin i jego koledzy użyli w maju zeszłego roku nadmiernej siły podczas aresztowania Floyda. Jego zdaniem, kiedy początkowo Floyd aktywnie stawiał opór i odmawiał wejścia do radiowozu w czasie aresztowania, funkcjonariusze byli usprawiedliwieni, używając siły.

Kamera policyjna pokazuje, że Floyd kopał funkcjonariuszy, kiedy po raz pierwszy został powalony na ziemię. - Jednak gdy już leżał i zaprzestał oporu, w tym momencie policjanci powinni byli spowolnić lub powstrzymać się od użycia siły - argumentował Stiger.

Z kolei koordynator ds. pomocy medycznej policji w Minneapolis i instruktor resuscytacji krążeniowo-oddechowej Nicole Mackenzie zaznaczyła podczas rozprawy, że funkcjonariusze są zobowiązani do udzielania pierwszej pomocy i wezwania karetki, jeśli jest to niezbędne. - Jeśli to krytyczna sytuacja, musisz zrobić jedno i drugie - oceniła, tłumacząc, że jeśli ktoś mówi, nie oznacza to jeszcze prawidłowego oddechu.

Oskarżony o morderstwo i zabójstwo były policjant Derek Chauvin nie przyznał się do winy. Jego adwokat Eric Nelson nie powiadomił, czy złoży zeznania we własnej obronie.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP