Proces syna Kaddafiego odłożony na czas nieokreślony

Aktualizacja:
Wikipedia (CC BY SA) | James GordonSaif al-Islam jest jedynym prominentnym członkiem rodziny Kaddafiego w rękach Libijczyków

Proces Saifa al-Islama, syna nieżyjącego dyktatora Muammara Kaddafiego, został odłożony na czas nieokreślony - ogłosiło biuro prokuratora generalnego Libii. Proces ten jest kością niezgody między Trypolisem a Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

- Już od ubiegłego miesiąca byliśmy przygotowani do tego procesu. Jednak ekstradycja (szefa wywiadu za czasów Kaddafiego) Abdullaha al-Senussiego wymaga wszczęcia nowego dochodzenia w niektórych sprawach - oświadczył rzecznik biura prokuratora Milad al-Dikali.

Potrzeba czasu

Senussi został zatrzymany w marcu na lotnisku w stolicy Mauretanii, Nawakszucie. Legitymował się fałszywym malijskim paszportem. Na początku września władze libijskie potwierdziły, że został przekazany Libii. Przedstawiciel prokuratury odpowiedzialny za sprawę Saifa al-Islama dodał, że wspomniane dochodzenie wymaga czasu i na razie niemożliwe jest podanie dokładnej daty rozpoczęcia procesu. Można jednak, jego zdaniem, mówić o początku przyszłego roku.

Jeszcze we wrześniu

23 sierpnia biuro prokuratora generalnego oświadczyło, że proces odbędzie się we wrześniu w mieście Zintan, gdzie syn Kaddafiego jest przetrzymywany od czasu zatrzymania w listopadzie 2011 roku. Jednak w dokumencie przekazanym Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK), upublicznionym w poniedziałek, władze w Trypolisie oświadczyły, że sierpniowe deklaracje prokuratora, zwłaszcza o "nieuchronności" rozpoczęcia procesu we wrześniu, były "bezpodstawne i fałszywe". Według władz proces nie może odbyć się przed sformowaniem rządu, co nastąpi najwcześniej 20 września, i mianowaniem nowego prokuratora generalnego.

Ciężkie oskarżenie

40-letni Saif al-Islam jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Jego osądzenie jest przedmiotem sporu między Trypolisem a MTK. Władze libijskie podważają prawo Trybunału do sądzenia Saifa, który jest jedynym synem Muammara Kaddafiego przetrzymywanym w Libii. Stosunki między Trypolisem a MTK są szczególnie napięte od czasu aresztowania w czerwcu delegacji Trybunału odwiedzającej Saifa al-Islama. Władze libijskie zatrzymały jedną z prawniczek MTK, Australijkę Melindę Taylor, oraz tłumaczkę. Powodem było znalezienie u Australijki listu od jednego z najbliższych współpracowników Saifa, Mohameda Ismaila, który jest poszukiwany przez libijskie władze. Według władz libijskich prawniczka, która ma być jednym z obrońców syna Kadafiego, usiłowała też przekazać mu długopis z ukrytą kamerą. Delegację zwolniono 2 lipca.

Autor: mn\mtom\k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | James Gordon

Pozostałe wiadomości