Świat

"Zaostrzyć presję do maksymalnego poziomu". Szykują nowe sankcje dla Pjongjangu

Świat


Prezydent Korei Południowej Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji ONZ w następstwie przeprowadzenia 3 września kolejnej próby nuklearnej. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała z kolei, że Unia Europejska przygotowuje wobec Pjongjangu odrębne restrykcje, które będą uzupełniały sankcje oenzetowskie.

Rada Bezpieczeństwa ONZ dyskutuje nad nową rezolucją wobec Korei Północną. Projekt, jaki USA rozesłały do pozostałych członków Rady, zakłada embargo na dostawy paliw dla Korei Północnej, zakaz eksportu północnokoreańskich produktów tekstylnych oraz zamrożenie aktywów przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Waszyngton, popierany w tej sprawie przez Londyn i Paryż, liczy na przyjęcie tej rezolucji do poniedziałku. Moskwa, która dysponuje w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta, wyrażała wątpliwość, czy decyzja ma rzeczywiście zapaść tak szybko.

Kwestionowała ponadto przydatność nowych sankcji wobec Korei Północnej w sytuacji, gdy dotychczasowe są łamane. Z kolei Chiny, które są odbiorcą 90 procent eksportu z Korei Północnej, apelują, by kryzys wokół północnokoreańskich zbrojeń rozwiązać w drodze dialogu.

 Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa niezidentyfikowane pociski
Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa niezidentyfikowane pociskiReuters
wideo 2/8

Korea Południowa i Japonia: presja musi być większa

W czwartek prezydent Korei Południowej Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się, że należy wywierać silniejszy nacisk na Pjongjang, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji ONZ.

Przywódcy spotkali się przy okazji Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Podczas rozmów zgodzili się również co do potrzeby współpracy, a także koordynowania z USA rozmów z Chinami i Rosją na temat zagrożeń ze strony Korei Północnej - wynika z informacji przedstawiciela japońskich władz zaznajomionego ze sprawą. - Należy podjąć kroki w celu wywierania presji (na Koreę Północną) w wielu wymiarach. Współpraca dotycząca bezpieczeństwa i obronności między Japonią, USA i Koreą Południową ma istotne znaczenie dla wzmocnienia (doktryny) odstraszania oraz zdolności reagowania - zacytował japoński urzędnik słowa premiera Abego wypowiedziane podczas rozmowy z prezydentem Munem. - Obaj przywódcy podzielają ten sam pogląd, że teraz nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje oraz presję na Koreę Północną do maksymalnego poziomu - oświadczył z kolei rzecznik południowokoreańskiego prezydenta. Dodał, że prezydent Mun podkreślił, iż muszą zostać poczynione wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązania problemu północnokoreańskiego środkami pokojowymi.

Mogherini: UE przygotowuje odrębne sankcje

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała z kolei w czwartek w Tallinie, że Unia Europejska przygotowuje wobec Korei Północnej odrębne sankcje, które będą uzupełniały oenzetowskie restrykcje.

W stolicy Estonii przed południem rozpoczyna się dwudniowe, nieformalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Z kolei na rano zaplanowano nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. - Dzisiaj zaproponuję ministrom, aby w nadchodzących dniach pracowali nad zaostrzeniem odrębnych gospodarczych sankcji Unii wobec Korei Północnej - powiedziała Mogherini. - Dzisiaj stoimy w obliczu innego poziomu zagrożenia, które wyraźnie jest zagrożeniem dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa - podkreśliła szefowa dyplomacji UE. Wskazała, że Unia powinna dostosować się do wszelkich nowych rozwiązań zawartych w przygotowywanej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także nałożyć własne sankcje, ale nie chciała mówić o szczegółach, zanim nie zapadną formalne decyzje w tej sprawie. Przed spotkaniem z unijnymi ministrami obrony wypowiedział się również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Spytany przez dziennikarzy, czy jest zaniepokojony tym, że Rosja sprzeciwia się nałożeniu nowych sankcji na reżim w Pjongjangu, Stoltenberg odparł: - Istnieją już sankcje uzgodnione przez ONZ i niezwykle ważne jest, aby te sankcje były w pełni wdrażane.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: