Świat

Ludzie Kima drążą nowy tunel. Tam zdetonują głowicę jądrową

Świat


Zdjęcia satelitarne z października i listopada dowodzą, że Korea Północna drąży w górskim zboczu nowy tunel do przeprowadzania prób atomowych, poinformowała grupa 38 North. Tunel umożliwi kolejną próbę w dowolnym momencie, "gdy zapadnie taka decyzja", stwierdzono.

Na zdjęciach satelitarnych, poddanych analizie przez grupę 38 North z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Waszyngtonie, widać nowe konstrukcje tworzone w górach w miejscowości Punggye-ri. Jest to rejon na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, w którym przeprowadzone zostały wszystkie trzy wcześniejsze próby nuklearne Pjongjangu.

Termin kolejnej próby - nieznany

Widoczne jest drążenie w zboczu góry Musan nowego tunelu, takiego samego jak trzy wcześniejsze. Na zdjęciu zaznaczono nową bramę wejściową do wnętrza góry oraz powstałe w jej bezpośrednim pobliżu budynki. Nie wiadomo, czy podziemne konstrukcje wykorzystywane podczas kolejnych prób tworzą jeden wielki kompleks, czy są od siebie całkiem oddzielne.

Jak poinformowano, ze zdjęć nie wynika, żeby do kolejnej próby atomowej mogło dojść w najbliższym czasie. Jednak nowy tunel da Korei Północnej możliwość przeprowadzenia kolejnej detonacji w dowolnym momencie, "kiedy taka decyzja zostanie podjęta", dodano.

30 października o pracach budowlanych w rejonie Punggye-ri informowała już południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, nie były jednak wówczas znane szczegóły tych prac.

Międzynarodowa krytyka i sankcje

Ostatnią próbę nuklearną reżim północnokoreański przeprowadził w 2013 roku. Wywołało to międzynarodowe reakcje potępiające ją. Korea Północna obłożona jest również sankcjami ONZ za prowadzone przez siebie prace nad bronią nuklearną oraz rakietową.

Rozwój broni masowego rażenia przez Pjongjang jest obiektem szczególnego zaniepokojenia Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. W przeszłości kilkukrotnie prowadzone były międzynarodowe negocjacje dotyczące ich zakończenia, nie doprowadziły jednak one do trwałego rozwiązania problemu.

Autor: mm//gak / Źródło: 38 North, tvn24.pl