Prezydent zmienia zdanie o Wielkim Głodzie

 
Charków w 1932 rokuwikipedia.org

Na stronę internetową ukraińskiego prezydenta powrócił rozdział o Wielkim Głodzie początku lat 30. minionego wieku. Informacja ta zniknęła tuż po zaprzysiężeniu nowego szefa państwa. Według ukraińskich komentatorów, ruch ten oznacza, że określany mianem prorosyjskiego Wiktor Janukowycz coraz pewniej czuje się na swym stanowisku.

Rozdział o Wielkim Głodzie na Ukrainie zniknął z prezydenckiej strony internetowej w lutym. Mianowana wówczas zastępczynią szefa administracji Janukowycza Hanna Herman tłumaczyła, że ekipa prezydenta "nie będzie pracować nad Wielkim Głodem, lecz zastanawiać się, jak wykarmić naród".

Ludzie Janukowycza nie ukrywali, że dystansują się od polityki jego poprzednika Wiktora Juszczenki, który był głównym rzecznikiem przywrócenia pamięci o Wielkim Głodzie i uznania go za ludobójstwo na narodzie ukraińskim.

Prezydent: głód "wspólną tragedią"

Janukowycz potwierdził swoje odmienne stanowisko w kwietniu w Strasburgu, kiedy z trybuny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oświadczył, że Wielki Głód na Ukrainie nie może być uznany za ludobójstwo, gdyż Ukraińcy jako naród nie byli celem tej akcji.

Podkreślił wówczas, że głód był "wspólną tragedią" wszystkich mieszkańców Związku Radzieckiego z okresu rządów Józefa Stalina. Podobne słowa znalazły się w uchwalonej wtedy rezolucji ZP Rady Europy w tej sprawie.

Jak rozumieć Janukowycza

Ukraińscy komentatorzy oceniają, że powrót rozdziału o Wielkim Głodzie to oznaka, iż Janukowycz poczuł się pewnie na swoim stanowisku.

- Po pierwsze nadchodzi kolejna, obchodzona w listopadzie 76. rocznica Wielkiego Głodu, której przemilczeć nie można, a po drugie Janukowycz zaczyna rozumieć, że jest prezydentem wielkiego, niepodległego państwa i nie musi już wypełniać wszystkich oczekiwań z zewnątrz - powiedział w rozmowie z PAP ukraiński politolog Wołodymyr Kuchar.

Wielki głód na Ukrainie

Po przewrocie bolszewickim przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu: z początku lat 20., z lat 1946-47 i najtragiczniejszy w skutkach - Wielki Głód z lat 1932-33. W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie. Pustoszały całe wsie, dochodziło do przypadków kanibalizmu. Szczególnie cierpiały dzieci. Ocenia się, że życie straciła jedna trzecia z nich.

Klęska głodu nastąpiła w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR nieprzerwanie eksportował ogromne ilości zboża. Powodem było konfiskowanie z początku zapasów zbożowych, a potem w ogóle całej żywności.

Historycy uważają, że głód, który doprowadził do likwidacji chłopstwa jako grupy społecznej, miał na celu złamanie oporu wobec kolektywizacji, który na Ukrainie był największy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org