Prezydent z wizytą u Sarkozy'ego

 
TVN24To bedzie trzecie spotkanie Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym

Prezydent Lech Kaczyński przybył już do Paryża. Dziś spotka się tam z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i premierem Francoisem Fillonem. Politycy mają rozmawiać o Traktacie Reformującym UE, bezpieczeństwem energetycznym i przyszłej współpracy w ramach strefy Schengen.

Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik powiedział przed wyjazdem, że jest to robocza wizyta. Jak podkreślił, jest wiele ważnych dla prezydentów tematów, ale najistotniejsze są teraz konsultacje przed zbliżającym się unijnym szczytem w Lizbonie, który ma zdecydować o przyszłości Traktatu Reformującego UE.

Od piątku w internecie jest dostępny tekst projektu Traktatu Reformującego UE, który został opracowany przez ekspertów-prawników państw członkowskich na podstawie mandatu przyjętego przez unijnych przywódców na szczycie w czerwcu. Główny polski postulat dotyczący "kompromisu z Joaniny" nie został spełniony. Nawiązując do tego faktu Handzlik powiedział, że w tej kwestii prezydent Sarkozy "był jednoznacznie po naszej stronie".

Prezydenci będą rozmawiać także m.in. o polityce imigracyjnej w kontekście naszego planowanego wejścia do strefy Schengen, priorytetach zaczynającego się w lipcu przewodnictwa Francji w UE, wspólnotowej polityce rolnej, budżecie Unii, ochronie środowiska oraz polityce energetycznej.

Ważnym blokiem rozmów będą także kwestie międzynarodowe, m.in. sytuacja w Iraku, Iranie i Afganistanie oraz planowany udział polskich wojsk razem z żołnierzami francuskimi w misji pokojowej ONZ w Czadzie.

Prezydenci poruszą także - jak zapowiada Handzlik - kwestie przyszłości bezpieczeństwa w Europie, m.in. współpracy w ramach NATO.

Rozmowy Kaczyński-Sarkozy przewidziane są na trzy godziny, po spotkaniu planowane są wspólne wypowiedzi na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego.

Lech Kaczyński wręczy także w Paryżu odznaczenia ponad trzydziestu obywatelom francuskim, którzy "wnieśli szczególny wkład" w akcję ratowniczą po wypadku polskiego autokaru w lipcu pod Grenoble. W uroczystości wręczenia odznaczeń w polskiej ambasadzie weźmie udział premier Francji.

Prezydent odwiedzi także Polską Misję Katolicką i spotka się z Polonią francuską. Wcześniej wygłosi wykład na temat polityki zagranicznej w Europejsko-Amerykańskim Klubie Prasowym.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości