TVN24 | Świat

Biden deklaruje walkę z łamaniem praw LGBT na świecie

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters

Joe Biden wydał prezydenckie memorandum, które ma na celu rozszerzenie ochrony praw osób LGBT na świecie. Dokument przewiduje m.in. instrument sankcji finansowych wobec krajów łamiących prawa mniejszości seksualnych. "Wszyscy ludzie powinni być traktowani z szacunkiem i godnością, oraz móc żyć bez strachu, bez względu na to, kim są i kogo kochają" – głosi dokument.

Podczas czwartkowego przemówienia w Departamencie Stanu Joe Biden tłumaczył, że jego celem jest odbudowanie wiarygodności i "moralnego przywództwa" Stanów Zjednoczonych na świecie.  Jak zwraca uwagę Agencja Reutera, wydane przez niego memorandum opiera się na dyrektywie z 2011 roku, wydanej jeszcze za prezydentury Baracka Obamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Stanie na straży "najcenniejszych wartości"

"Wszyscy ludzie powinni być traktowani z szacunkiem i godnością, oraz móc żyć bez strachu, bez względu na to, kim są i kogo kochają" – głosi dokument, wydany w czwartek przez Bidena. "Stany Zjednoczone zajmują czołową pozycję w tej walce – zabierając głos i stojąc na straży wartości, które są dla nas najcenniejsze" – podkreślono w memorandum.

ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ MEMORANDUM W JĘZYKU ANGIELSKIM >>>

Jest ono skierowane przede wszystkim do amerykańskich agencji dyplomatycznych, które mają zintensyfikować działania na rzecz walki z łamaniem praw LGBT przez inne rządy. Dokument poleca także Departamentowi Stanu włączenie przypadków dyskryminacji mniejszości seksualnych na świecie do corocznego raportu o prawach człowieka.

Memorandum wzywa również do zwiększenia wysiłków na rzecz zapewnienia równego dostępu do ochrony osobom LGBT, które wnioskują o azyl w Stanach Zjednoczonych. W tym celu mają zostać wprowadzone dodatkowe szkolenia dla funkcjonariuszy federalnych i przyspieszona ma zostać także procedura przesiedlenia osób szczególnie narażonych na przemoc i dyskryminację.

W piśmie Biden rekomenduje wykorzystanie pełnego katalogu środków dyplomatycznych, w tym sankcji finansowych i restrykcji wizowych, wobec państw naruszających prawa mniejszości seksualnych. 

Choć - jak zwraca uwagę Reuter - memorandum ma znaczenie przede wszystkim symboliczne, wskazuje na kierunki, w których będzie zmierzać amerykańska polityka zagraniczna pod rządami Bidena.

Prawa mniejszości jednym z priorytetów Bidena

Obecny prezydent USA od dawna podkreślał, że prawa mniejszości seksualnych są dla niego priorytetem. Administracja Obamy, w której Biden pełnił funkcję wiceprezydenta, była pierwszą, która poparła małżeństwa jednopłciowe.

Biden już podczas kampanii wyborczej obiecywał zapewnienie sprawiedliwego traktowania osób LGBT przez wymiar sprawiedliwości w USA i promowanie praw mniejszości seksualnych na całym świecie. Nowy prezydent wydał już rozporządzenie wykonawcze, które rozszerza istniejące federalne środki ochrony osób homoseksualnych i transpłciowych przed dyskryminacją.

Biden zapowiedział też, że w ciągu pierwszych 100 dni swojej prezydentury chce doprowadzić do przyjęcia tak zwanej Ustawy o równości. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała w czwartek, że prezydent "podtrzymuje" swoje zobowiązanie do podpisania aktu. Podkreśliła jedocześnie, że pierwszy krok w tej kwestii należy do Kongresu.

Joe Biden podpisał zarządzenie znoszące zakaz służby w wojsku przez osoby transseksualneTVN24

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters