Świat

Trump odpowiada na próby Pjongjangu. "Wierzę, że Rosja musi być niezadowolona"

Świat

[object Object]
Pocisk wystrzelono z bazy wojskowej w Kusong, w prowincji Pjongan Północnytvn24
wideo 2/2

Biały Dom poinformował, iż prezydent USA Donald Trump zapoznał się z bieżącymi szczegółami dotyczącymi odpalenia przez Koreę Północną pocisku balistycznego. Dodano, iż prezydent wierzy, że Rosja "musi być niezadowolona" z faktu kolejnej północnokoreańskiej próby.

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer potwierdził w nocy z soboty na niedzielę zobowiązanie do dbania o bezpieczeństwo kluczowych sojuszników USA w regionie: Korei Południowej i Japonii. Spicer dodał, iż niezadowolenie Rosji może, według prezydenta wynikać z faktu, iż północnokoreański pocisk spadł bliżej Rosji niż Japonii. Podkreślił także, że kolejna próba rakietowa powinna być sygnałem dla wszystkich krajów, by zwiększać sankcje wobec reżimu.

- Korea Północna zbyt długo pozostaje rażącym zagrożeniem - powiedział Spicer.

Próba rakietowa

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano, czasu lokalnego, pocisk balistyczny, który przeleciał ok. 800 km i spadł do Morza Japońskiego - poinformował sztab generalny armii Korei Południowej. Nie udało się jeszcze ustalić typu pocisku, według źródeł amerykańskich nie był to pocisk międzykontynentalny (ICBM).

Pocisk wystrzelono z bazy wojskowej w Kusong, w prowincji Pjongan Północny, położonej na północny zachód od stolicy Korei Północnej - Pjongjangu. W tym samym miejscu przeprowadzono 12 lutego br. próbę z rakietą Pukguksong-2 (KN-15).

Japonia odpowiada

Premier Japonii Shinzo Abe wyraził w niedzielę wobec dziennikarzy stanowczy protest przeciwko tej próbie i podkreślił, że stanowiła ona pogwałcenie rezolucji ONZ. Szef gabinetu premiera Yoshihide Suga na specjalnie zwołanej dla dziennikarzy konferencji poinformował, że pocisk spadł poza obrębem japońskiej strefy ekonomicznej na terenie Morza Japońskiego. Suga powstrzymał się od określenia niedzielnej próby rakietowej jako sukcesu czy porażki. Oświadczył, iż japoński rząd analizuje sprawę także pod kątem tego, czy mogła być to rakieta nowego typu. Minister obrony Japonii Tomomi Inada poinformowała, iż pocisk mógł osiągnąć wysokość przekraczającą 2000 km.

Autor: mb/sk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości