Świat

Erdogan chce przywrócenia kary śmierci. "Podpiszę ustawę"

Świat


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając przed parlamentem z okazji obchodów pierwszej rocznicy udaremnienia puczu podkreślił, że krytyka ze strony państw UE nie powstrzyma go przed podpisaniem odpowiedniej ustawy, która pozwoli na przywrócenie w Turcji kary śmierci.

- Jeśli parlament zagłosuje za przywróceniem kary śmierci, co myślę że nastąpi, i da mi ustawę w tej sprawie, bez wahania ją podpiszę - zapowiedział Erdogan, przemawiając w Ankarze do swych zwolenników zgromadzonych przed parlamentem.

Przerwanie negocjacji z Unią

- I osobiście nie obchodzi mnie, co powiedzą na to Hans czy George - podkreślił turecki prezydent, nawiązując w ten sposób, jak pisze agencja dpa, do takich państw Unii Europejskiej jak Niemcy czy Wielka Brytania, których przedstawiciele w przeszłości wielokrotnie podkreślali, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznacza przerwanie negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

Erdogan podkreślił, że to ze zdaniem obywateli Turcji liczy się najbardziej.

Fethullah Gulen wskazany

Podczas wygłaszanego w niedzielę nad ranem przemówienia Erdogan ponownie obarczył odpowiedzialnością za zorganizowanie puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 15 lipca 2016 roku.

W związku z obchodami pierwszej rocznicy udaremnienia zamachu stanu dziesiątki tysięcy Turków wzięło w sobotę udział w "narodowych marszach jedności". Wcześniej tego samego dnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta Erdogana oraz premiera Turcji Binalego Yildirima.

Autor: mart//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: