Erdogan ogłosił przedterminowe wybory w Turcji

wiki (public domain) | R4BIA.comPrezydent Erdogan oficjalnie ogłosił przedterminowe wybory parlamentarne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodnie z oczekiwaniami formalnie ogłosił w poniedziałek przedterminowe wybory parlamentarne, po wygaśnięciu w niedzielę terminu utworzenia koalicji.

Komunikat wydano po spotkaniu szefa państwa z przewodniczącym parlamentu Ismetem Yilmazem. Oświadczenie wydane przez biuro prezydenta nie podaje dokładnej daty wyborów, ale Erdogan już wcześniej mówił, że zapewne odbędą się one 1 listopada.

We wtorek przed południem prezydent Erdogan ma się spotkać z premierem Ahmetem Davutoglu i zlecić mu utworzenie tymczasowego rządu do czasu kolejnych wyborów.

Problemy z utworzeniem koalicji

Po czerwcowych wyborach, w których rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) straciła większość pozwalającą jej rządzić samodzielnie, prezydent powierzył misję utworzenia koalicji Davutoglu. Ten zrezygnował po nieudanych próbach. Erdogan oświadczył, że nie powierzy mandatu do utworzenia rządu opozycji. Erdogan, współzałożyciel AKP, od dawna był uważany za zwolennika przyspieszonych wyborów, w których jego partia mogłaby odzyskać większość absolutną. Agencje od jakiegoś czasu zwracały uwagę, że w szeregach AKP wzrosły na to nadzieje w związku z sondażami, które dają oczekiwane zwycięstwo temu ugrupowaniu. Krytycy prezydenta twierdzą, że chce on wykorzystać ofensywę przeciw Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) do zdobycia poparcia nacjonalistów i przygotowania gruntu pod przyspieszone wybory.

Autor: PM//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (public domain) | R4BIA.com

Pozostałe wiadomości