Świat

Prezydent skazany na sześć lat

Świat


Były prezydent Peru, 71-letni Alberto Fujimori został skazany przez sąd w Limie na sześć lat więzienia za korupcję - donosi BBC.

Fujimori odsiaduje już wyrok 25 lat więzienia za inne przestępstwa, w tym zlecenie morderstw na opozycjonistach i porwań. Jednak ostatniego dnia rozprawy pojawił się w sali sądowej.

Długa historia korupcji

Zarzuty korupcyjne sięgają w czasie 2000 roku i związane są za skandalem, który doprowadził do upadku jego rządów. Wtedy to właśnie Fujimori uciekł do Japonii. Choć starał się później o reelekcję, to zamiast fotela prezydenckiego, w 2007 roku na terenie Chile aresztowano go i deportowano na podstawie wydanego w Peru międzynarodowego listu gończego.

W zakończonym właśnie procesie sąd uznał, że zlecał on szefowi wywiadu Vladimiro Montesinosowi przekupywanie polityków, biznesmenów i dziennikarzy. Fujimori przyznał się też do podsłuchiwania przeciwników politycznych. Sam Montesinos również skończył w więzieniu, skazany za liczne przestęspstaw, w tym m.in. przemyt narkotyków i sprzedaż broni kolumbijskiej partyzantce.

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości