"Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski". Pierwsza wizyta prezydenta


Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską - ocenił prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam. Według niego porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane w Warszawie przez oba kraje, przyczynią się do zacieśnienia stosunków.

- Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce - powiedział w Warszawie Tony Tan Keng Yam podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. - Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską - wskazał.

Zapowiedź pogłębienia stosunków

Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które - w jego ocenie było "bardzo owocne" - głowy państw potwierdziły "dwustronne i doskonałe stosunki" pomiędzy krajami.

- Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury - mówił prezydent Singapuru. - Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy - zarówno handlu, jak i inwestycji" - podkreślił.

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur "umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw".

Według prezydenta Singapuru podpisane porozumienia i Forum Polsko-Singapurskie, które prezydenci otworzą w poniedziałek, "nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków". Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską, która - jak ocenił - "zwiększy i pogłębi powiązania pomiędzy naszymi dwoma państwami".

Prezydent Singapuru z wizytą w Warszawie

"Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski"

Prezydent Singapuru wyraził również zadowolenie z rozwijającej się współpracy w obszarze badań pomiędzy jego krajem i Polską. - Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że jest jeszcze dużo możliwości wzmocnienia powiązań pomiędzy naszymi narodami - dodał. - Jestem przekonany, że stosunki pomiędzy naszymi krajami będą się pogłębiać i rozwijać - mówił Tony Tan Keng Yam.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji. - Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki - mówił.

- Mam nadzieję, że polskie firmy będą nadal wskazywać pozycję Singapuru, jako regionalnego centrum do dalszego rozwoju na pozostałą część Azji Południowo-Wschodniej. W tym względzie Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski, by osiągnąć jeszcze więcej - podkreślił prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.

Duda: Singapur jako kierunek, w którym powinniśmy podążać

- Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji i energetyki - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że Singapur jest dla Polski znaczącym partnerem także w dziedzinie wymiany młodzieży, w tym młodzieży studenckiej, oraz w sferze badań i nowych technologii. Odniósł się w tym kontekście do umowy zawartej w poniedziałek pomiędzy polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań.

- Ta współpraca z państwem tak szybko cały czas rozwijającym się, z państwem, które stawia właśnie na innowacje, na nowoczesne technologie, z państwem, w którym start-upy rozwijają się w sposób tak dynamiczny i jest ich tak wiele, to jest z całą pewnością ten kierunek, w jakim powinniśmy podążać. Dlatego tak bardzo cieszę się z tej wizyty pana prezydenta - podkreślił polski prezydent.

Oprócz gospodarki i nowych technologii zwracał również uwagę, na znaczenie polsko-singapurskiej współpracy w dziedzinie energetyki, w tym w sektorze energii odnawialnej, a także przemysłów obronnych i rolno-spożywczych.

- Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. W Polsce uruchomiliśmy rok temu terminal gazu skroplonego, gazu LNG, chcemy także i w tym kierunku rozmawiać, chcemy i w tym kierunku intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii - zaznaczył Duda.

Singapur to "jeden z największych polskich partnerów"

Zwrócił też uwagę na działania podjęte na rzecz otwarcia w Polsce honorowego konsulatu singapurskiego i wyraził nadzieję, że "z czasem powstanie tu także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne". - To będzie dla mnie oznaczało, że nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego ja bardzo pragnę i mam nadzieję, że uda nam się to zorganizować - dodał polski prezydent.

- 80 procent naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, by ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś z pewnością stać Polskę, polskich przedsiębiorców na to, by tej ekspansji zagranicznej dokonywać - mówił Andrzej Duda.

Według niego na to zapotrzebowanie odpowiada działanie Polskiej Inwestycji i Handlu, która otworzyła zagraniczne biuro w Singapurze.

Prezydent dodał, że Singapur to "jeden z największych polskich partnerów jeśli chodzi obok wymianę gospodarczą w Azji". - Obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać współpracę gospodarczą - mówił Duda.

Podkreślił, że to wizyta historyczna, bowiem prezydent Singapuru gości w Polsce po raz pierwszy.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP