Prezydent Pakistanu zakażony. "Niech Allah zlituje się nad wszystkimi osobami dotkniętymi chorobą COVID"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent Pakistanu zakaził się koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Reuters
wideo 2/4
Reuters Prezydent Pakistanu zakaził się koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki

Prezydent Pakistanu Arif Alvi otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, został jednak zakażony koronawirusem. "Przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej dawce, którą miałem dostać w ciągu tygodnia. Proszę, bądźcie ostrożni" - zaapelował na Twitterze.

Pakistański przywódca poinformował o tym, że jest zakażony koronawirusem, za pośrednictwem Twittera. Napisał o pozytywnym wyniku testu. "Niech Allah zlituje się nad wszystkimi osobami dotkniętymi chorobą COVID" - zaznaczył. Arif Alvi przekazał ponadto, że otrzymał już pierwszą dawkę szczepionki, jednak przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej, którą miał otrzymać w ciągu tygodnia. "Proszę, bądźcie ostrożni" - zaapelował na swoim profilu.

Jak podała agencja Reutera, wcześniej w marcu koronawirusem został zakażony premier Pakistanu Imran Khan - dwa dni po tym, kiedy przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Przedstawiciele władz kraju stwierdzili, że do infekcji najprawdopodobniej doszło, zanim polityk poddał się szczepieniu.

Szersze obostrzenia

Rząd Pakistanu wprowadził w poniedziałek szersze obostrzenia w związku z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz opóźnieniami w dostawach szczepionek przeciwko COVID-19 do kraju. Wydarzenia kulturalne, polityczne oraz sportowe są zakazane. Ograniczono też dostępność publicznego transportu. W miastach oraz dystryktach, w których jest więcej niż 8 procent zakażonych, nie można organizować ceremonii weselnych.

- Trzecia fala jest znacznie bardziej śmiertelna oraz szybciej rozprzestrzeniająca się niż pierwsza i druga - powiedział sekretarz generalny Pakistańskiego Stowarzyszenia Medycznego Qaiser Sajjad w rozmowie z agencją EFE. Jak dodał, w kraju rozprzestrzeniają się różne warianty koronawirusa, a najszybciej B.1.1.7, wykryty po raz w pierwszy w grudniu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatniej doby w Pakistanie odnotowano 4525 przypadków zakażenia oraz 41 ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 - większość w Islamabadzie, stolicy kraju. Od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 659 116 osób, 14 256 z nich zmarło. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: