TVN24 | Świat

Prezydent Pakistanu zakażony. "Niech Allah zlituje się nad wszystkimi osobami dotkniętymi chorobą COVID"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Pakistanu Arif Alvi otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, został jednak zakażony koronawirusem. "Przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej dawce, którą miałem dostać w ciągu tygodnia. Proszę, bądźcie ostrożni" - zaapelował na Twitterze.

Pakistański przywódca poinformował o tym, że jest zakażony koronawirusem, za pośrednictwem Twittera. Napisał o pozytywnym wyniku testu. "Niech Allah zlituje się nad wszystkimi osobami dotkniętymi chorobą COVID" - zaznaczył. Arif Alvi przekazał ponadto, że otrzymał już pierwszą dawkę szczepionki, jednak przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej, którą miał otrzymać w ciągu tygodnia. "Proszę, bądźcie ostrożni" - zaapelował na swoim profilu.

Jak podała agencja Reutera, wcześniej w marcu koronawirusem został zakażony premier Pakistanu Imran Khan - dwa dni po tym, kiedy przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Przedstawiciele władz kraju stwierdzili, że do infekcji najprawdopodobniej doszło, zanim polityk poddał się szczepieniu.

Szersze obostrzenia

Rząd Pakistanu wprowadził w poniedziałek szersze obostrzenia w związku z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz opóźnieniami w dostawach szczepionek przeciwko COVID-19 do kraju. Wydarzenia kulturalne, polityczne oraz sportowe są zakazane. Ograniczono też dostępność publicznego transportu. W miastach oraz dystryktach, w których jest więcej niż 8 procent zakażonych, nie można organizować ceremonii weselnych.

- Trzecia fala jest znacznie bardziej śmiertelna oraz szybciej rozprzestrzeniająca się niż pierwsza i druga - powiedział sekretarz generalny Pakistańskiego Stowarzyszenia Medycznego Qaiser Sajjad w rozmowie z agencją EFE. Jak dodał, w kraju rozprzestrzeniają się różne warianty koronawirusa, a najszybciej B.1.1.7, wykryty po raz w pierwszy w grudniu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatniej doby w Pakistanie odnotowano 4525 przypadków zakażenia oraz 41 ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 - większość w Islamabadzie, stolicy kraju. Od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 659 116 osób, 14 256 z nich zmarło. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: