Świat

Prezydent Nigerii wrócił do kraju. Poważne pytania o stan zdrowia

Świat


Muhammadu Buhari, prezydent Nigerii, wrócił w sobotę do kraju po dwutygodniowym urlopie w Wielkiej Brytanii. 75-letni Buhari w zeszłym roku spędził pięć miesięcy w Wielkiej Brytanii, gdzie poddał się leczeniu na nieujawnioną dolegliwość.

O powrocie Buhariego informował w sobotę prezydencki doradca, łagodząc w ten sposób obawy o stan zdrowia przywódcy Nigerii. Rzecznicy prasowi prezydenta nie potwierdzili jednak, czy Buhari odbył jakiekolwiek wizyty lekarskie w trakcie urlopu.

Krytyka opozycji

75-letni Buhari w zeszłym roku spędził pięć miesięcy w Wielkiej Brytanii, gdzie poddał się leczeniu na nieujawnioną dolegliwość. Opozycja wówczas grzmiała, że prezydent nie jest w stanie pełnić urzędu, a działalność administracji jest sparaliżowana.

Buhari zamierza ubiegać się o reelekcję w lutym przyszłego roku. Poprzednie wybory wygrał, obiecując w kraju pokój i stabilność.

Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, od dziewięciu lat wstrząsana jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która pochłonęła już życie ponad 20 tysięcy osób, a setki tysięcy zmusiła do opuszczenia miejsca zamieszkania.

Autor: kz / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości