TVN24 | Świat

Prezydent Korei Południowej namawia papieża do odwiedzenia Korei Północnej

TVN24 | Świat

Autor:
mart/tr
Źródło:
PAP

Mun Dze, prezydent Korei Południowej, poprosił papieża Franciszka w piątek, aby odwiedził Północ. Podkreślił, że pomogłoby to przynieść pokój na Półwyspie Koreańskim. Papież, jak poinformowało otoczenie prezydenta, pozytywnie zareagował na tę propozycję.

Informację o propozycji prezydenta Korei Południowej przekazał rzecznik Mun Dze po jego rozmowie z papieżem Franciszkiem na audiencji w Watykanie. Według tej relacji papież powiedział szefowi państwa południowokoreańskiego, że gotów jest odwiedzić Koreę Północną, jeśli otrzyma zaproszenie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Powrót tematu pielgrzymki do Korei Północnej

Tym samym powróciła kwestia ewentualnej podróży Franciszka do najbardziej zamkniętego państwa świata, o której mówiło się już przed kilku laty, gdy prezydent Mun przekazał mu ustne zaproszenie od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

W tym kontekście jeszcze bardziej symbolicznej wymowy nabiera prezent, jaki otrzymał papież od prezydenta: krzyż wykonany z drutu kolczastego, znajdującego się w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną.

W komunikacie wydanym po audiencji Watykan poinformował, że tematem rozmowy papieża i prezydenta było krzewienie dialogu i pojednania między Koreańczykami. Jak dodano, wyrażona została nadzieja na to, że "wspólne zaangażowanie i dobra wola będą sprzyjać pokojowi i rozwojowi na Półwyspie Koreańskim, wspieranym przez solidarność i braterstwo".

Autor:mart/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: