Prezydent Iranu: wzbogacamy więcej uranu niż przed zawarciem porozumienia nuklearnego

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Iranu Hassan Rowhani ogłosił w czwartek, że jego kraj wzbogaca obecnie więcej uranu niż przed zawarciem układu nuklearnego z 2015 roku.

- Wzbogacamy więcej uranu niż przed zawarciem porozumienia. Presja na Iran się zwiększyła, ale my nie przestajemy się rozwijać - oświadczył Hassan Rowhani w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję. 

Teheran stopniowo wycofywał się ze swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia atomowego, w odpowiedzi na jednostronne wycofanie się z układu przez Stany Zjednoczone w 2018 roku oraz amerykańskie sankcje, które pogłębiły kryzys gospodarczy w Iranie. 

"Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń"

Na początku stycznia irański prezydent zapowiedział, że będzie kontynuował wzbogacanie uranu, nie stosując się już do ograniczeń wynikających z porozumienia nuklearnego. Była to reakcja na przeprowadzony przez USA atak w Bagdadzie, w którym zginął dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds generał Kasem Sulejmani.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU NA SULEJMANIEGO >>> "Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego)" - informowała 5 stycznia irańska państwowa telewizja. "Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych" - dodano.

Jak podkreśliła wówczas agencja Reutera, w cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju. "Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb" - podkreślono w oświadczeniu. Zaznaczono, że Iran będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran. Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami.

Iran zapowiedział, że będzie wzbogacał uran w reakcji na zabójstwo Sulejmaniego president.ir

Iran "może wzbogacić uran do każdego poziomu"

Iran w 2015 roku zawarł międzynarodowe porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami - USA (w 2018 roku jednostronnie się wycofały), Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Unią Europejską. Teheran zobowiązał się do niewzbogacania uranu powyżej poziomu 3,67 procent. W reakcji na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia Iran kilkukrotnie przekraczał ustalony limit. W listopadzie 2019 roku szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi ogłosił, że kraj wzbogaca uran do 5 procent.

Rzecznik Irańskiej Agencji Energii Atomowej (AEOI) powiedział wtedy, że Iran jest w stanie wzbogacić uran do każdego poziomu.

Przed zawarciem porozumienia Iran wzbogacał uran do 20 procent, a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 procent, koniecznego do produkcji bomby atomowej.

Wzbogacanie uranuPAP/Maciej Zieliński

Źródło: Reuters, PAP

Autor:momo/kab

Tagi:
Raporty: