Prezydent Iranu: Nasze cele zostały osiągnięte. Nie prosiliśmy o jałmużnę


Wraz z zawarciem we wtorek porozumienia sześciu mocarstw z Iranem w relacjach ze światem rozpoczął się nowy rozdział - oświadczył we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani w przemówieniu transmitowanym na żywo w irańskiej telewizji państwowej. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rowhani zapewnił, że "Iran nigdy nie chciał (...) i nigdy nie będzie dążył do posiadania broni nuklearnej".

Wdrożenie nuklearnego porozumienia może stopniowo eliminować brak zaufania między stronami - zaznaczył. Jeśli mocarstwa będą przestrzegały umowy, Iran również będzie wypełniał swe zobowiązania - zadeklarował szef irańskiego państwa.

Iran "nie prosił o jałmużnę"

Po 23 miesiącach negocjacji ze światowymi mocarstwami osiągnęliśmy punkt zwrotny. - Wszystkie nasze cele zostały osiągnięte - podkreślił.

Rowhani zaznaczył, że Iran w rokowaniach "nie prosił o jałmużnę". - Prosiliśmy o negocjacje uczciwe, sprawiedliwe i oparte na zasadzie win-win - powiedział.

- Reżim sankcji nigdy nie był udany - dodał prezydent, wskazując że irańska gospodarka poprawiła się, chociaż obowiązywały sankcje.

Porozumienie

Na mocy porozumienia złagodzone zostaną sankcje nałożone na Iran. W zamian Teheran ma ograniczyć swój program atomowy, który budził wcześniej obawy Zachodu.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości