Prezydent Iranu: do tej pory Trump żył w innym świecie

"Cały świat patrzy". Protest na lotnisku O'Hare po dekrecie Trumpa
"Cały świat patrzy". Protest na lotnisku O'Hare po dekrecie Trumpa
Kontakt 24
Kontakt 24"Cały świat patrzy". Protest na lotnisku O'Hare po dekrecie Trumpa

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę prezydenta USA Donalda Trumpa politycznym nowicjuszem, krytykując antyimigrancki dekret, w tym tymczasowy zakaz podróży dla Irańczyków. Teherani już informował, że podejmie symetryczne kroki polityczne i prawne.

W wystąpieniu na żywo emitowanym w irańskiej telewizji Rowhani powiedział: - On (Trump) jest nowy w polityce. Żył w innym świecie. To jest dla niego całkowicie nowe środowisko.

"Nie czas, aby dzisiaj oddzielać narody murami"

- Zajmie mu wiele czasu i wiele będzie kosztowało Stany Zjednoczone zanim nauczy się, co dzieje się na świecie - stwierdził irański prezydent, który doprowadził do zbliżenia w relacjach z USA za rządów poprzednika Trumpa, Baracka Obamy.

- To nie jest czas, aby dzisiaj oddzielać narody murami - podkreślił Rowhani, nawiązując do zapowiedzi Trumpa budowy muru na granicy USA z Meksykiem.

Motywowany kwestiami bezpieczeństwa i walką z terroryzmem antyimigrancki dekret Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iranu, Iraku, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Prezydent Trump wielokrotnie krytykował porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, które znosi międzynarodowe sankcje przeciwko temu krajowi. Zapowiadał też, że powstrzyma irański program rakiet balistycznych.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: World Economic Forum (CC BY NC SA 2.0)

Pozostałe wiadomości