Świat

Reuters: Macron zmienia zdanie po krytyce. Zwalnia ochroniarza, który bił studenta

Świat

Aktualizacja:

Francuski prezydent Emmanuel Macron zdecydował się zwolnić ochroniarza, który w maju został uchwycony przez kamerę, gdy bił protestującego studenta. Początkowo prezydent ukarał ochroniarza jedynie 15-dniowym zawieszeniem, czym - po ujawnieniu sprawy - ściągnął na siebie dużą krytykę we Francji.

- Prezydent zwrócił uwagę na nowe fakty, które mogą świadczyć o przewinieniach po stronie Alexandre Benalli - poinformował agencję Reutera anonimowy przedstawiciel Pałacu Elizejskiego. - W rezultacie prezydent zdecydował o rozpoczęciu procedury zwalniania wobec Alexandre'a Benalli - dodał.

Reuters informuje, że ochroniarz został już przesłuchany przez policję.

Zwolnienie po krytyce

Prezydent Macron znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak początkowo ukarał swojego ochroniarza jedynie 15 dniami zawieszenia. Kancelarii zarzucano też, że nie poinformowała o całym zajściu organów ścigania.

Na nagraniu z pierwszomajowej demonstracji w Paryżu, opublikowanym przez portal dziennika "Le Monde", widać mężczyznę, który w kasku policyjnym wyciąga z tłumu kobietę, a następnie bije leżącego mężczyznę. Został on zidentyfikowany jako ochroniarz Macrona, Alexandre Benalla.

-Członek personelu, Alexandre Benalla, otrzymał zgodę na udział w demonstracjach w charakterze obserwatora - tłumaczył rzecznik prezydenta Bruno Roger-Petit.

-Ewidentnie nie był tylko obserwatorem. Został natychmiast wezwany przez szefa sztabu prezydenta i zawieszony na 15 dni. Jest to kara za niedopuszczalne zachowanie - dodawał.

"Członek świty Macrona był ponad prawem"

Opozycja zwracała uwagę, że wymierzona kara jest zbyt łagodna, a zdarzenie powinno być natychmiast przekazane organom sądowym.

-To nagranie jest szokujące. Odczuwamy to tak, jakby członek świty Macrona był ponad prawem - mówił na antenie radia Europe 1 Laurent Wauquiez, kierujący opozycyjną, centroprawicową partią Republikanie.

Francuska prokuratura, która dowiedziała się o zajściu w czwartek, wszczęła przeciwko członkowi ochrony Macrona wstępne postępowanie - pisze Reuters.

Autor: KR,mm/adso / Źródło: PAP, Reuters