Prezydent Egiptu w Berlinie: kochamy demokrację, obroniliśmy się przed religijnymi faszystami


Niemcy uczynią wszystko co tylko możliwe, aby pomóc Egiptowi w zapewnieniu stabilizacji i rozwoju gospodarczego - powiedziała kanclerz Angela Merkel w Berlinie. Z kolei przebywający z wizytą w Niemczech prezydent Egiptu zapewnił, że jego kraj nie stanie się "drugą Syrią, Irakiem, Libią czy Jemenem".

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Niemczech - pierwszą od przejęcia władzy po obaleniu przez armię w lipcu 2013 roku jego poprzednika, polityka Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Mursiego. Tego samego, którego egipski sąd skazał w maju na karę śmierci za "zdradę stanu".

Z wojskowymi honorami przyjął przed południem Sisiego, byłego naczelnego dowódcę egipskich sił zbrojnych, w swojej berlińskiej siedzibie, pałacu Bellevue, prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Merkel: Niemcy odrzucają karę śmierci

- Przywiązuję do relacji z Egiptem dużą wagę strategiczną. Egipt jest jednym z kluczowych krajów w regionie, w którym panują niepokój i destabilizacja - powiedziała Merkel po rozmowie z Sisim w urzędzie kanclerskim. Jak podkreśliła szefowa niemieckiego rządu, Niemcy uczynią wszystko co tylko możliwe, aby pomóc Egiptowi w zapewnieniu stabilizacji i rozwoju gospodarczego. - Chcemy być solidnym partnerem - dodała.

Merkel zwróciła uwagę, że w kwestii wyroków śmierci ma inne zdanie niż jej egipski gość. - Duża liczba wyroków śmierci jest czymś, czego nie powinno być - powiedziała, dodając, że "Niemcy odrzucają karę śmierci". Wezwała władze egipskie do zagwarantowania obywatelom swobodnego wyznawania religii, "nie tylko chrześcijanom, lecz także muzułmanom". Skrytykowała ograniczenia działalności w Egipcie fundacji politycznych, w tym zbliżonej do CDU Fundacji Adenauera.

Sisi: nie będziemy drugą Syrią

Prezydent Egiptu bronił surowych wyroków egipskich sądów. - Kochamy demokrację i wolność - powiedział prezydent, zastrzegając, że Egipt jest obecnie w "bardzo trudnej sytuacji". - Nigdy nie pozwolimy na to, by nasz kraj stał się drugą Syrią, Irakiem, Libią czy Jemenem - podkreślił. Siły rządzące w Egipcie przed puczem armii nazwał "religijnymi faszystami". Sisi zaapelował do Niemców, by "traktowali z szacunkiem spojrzenie Egipcjan na karę śmierci". Podkreślił, że Egipt jest państwem prawa, a sądy działają niezależnie i nie wolno podważać ich orzeczeń. Odpowiadając na pytania dziennikarzy w Berlinie, Sisi wyjaśnił, że kara śmierci dla byłego prezydenta Egiptu, Mursiego, została orzeczona przez sąd pierwszej instancji, a postępowanie jeszcze nie jest zakończone.

Konferencja prasowa obu polityków rozpoczęła się ze znacznym opóźnieniem. Merkel wyjaśniła, że powodem były "problemy z windą".

"Sisi jest mordercą" kontra "Niech żyje Egipt"

Sąd w Kairze w połowie maja skazał poprzednika Sisiego na karę śmierci. Wyrok nie jest ostateczny - został przedłożony do zaopiniowania wielkiemu muftiemu Egiptu, najwyższemu autorytetowi religijnemu. We wtorek sędzia poinformował, że dopiero rankiem tego dnia opinia wpłynęła do sądu, który odłożył orzeczenie do 16 czerwca. Opozycja uważa, że odłożenie decyzji to chwyt taktyczny, aby nie zakłócić atmosfery wizyty prezydenta w Niemczech.

Spotkanie z prasą zakłóciła egipska dziennikarka - przeciwniczka egipskiego rządu, której nie pozwolono na zadanie pytania. Kobieta zaczęła skandować "Sisi jest mordercą". Uczestnicy delegacji egipskiej usiłowali zagłuszyć dziennikarkę, krzycząc głośno "Niech żyje Egipt".

Niemieckie władze podzielone

Decyzja władz w Berlinie o zaproszeniu Sisiego do złożenia wizyty spotkała się z krytyką wśród części niemieckich polityków i mediów ze względu na represje stosowane przez egipskie władze wobec członków i zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Jak twierdzą media, w egipskich więzieniach przetrzymywanych jest 40 tys. więźniów politycznych. Protesty wzbudziła decyzja sądu w Kairze o skazaniu na śmierć Mursiego i ponad stu członków Bractwa Muzułmańskiego.

Szef niemieckiego parlamentu, Bundestagu, Norbert Lammert odmówił spotkania z prezydentem Egiptu, uzasadniając swą decyzję prześladowaniem opozycji i wyrokami śmierci na przeciwników politycznych, a także odkładaniem na później terminu wyborów parlamentarnych.

Prezydent Egiptu spotka się podczas wizyty m.in. z ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem i ministrem gospodarki Sigmarem Gabrielem. Sisiemu towarzyszy liczna grupa przedsiębiorców. Jednym z celów wizyty jest ożywienie stosunków gospodarczych. W zeszłym roku wymiana handlowa wyniosła 4 mld euro. Duże inwestycje w sektorze energetyki planuje w Egipcie niemiecki Siemens.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: