Świat

Odwiedził bazę wojskową, spotkał się z Polonią. Ostatni dzień prezydenckiej wizyty w Finlandii

Świat

Zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta w Finlandiitvn24bis
wideo 2/30

Andrzej Duda obserwował w środę wraz z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto ćwiczenia wojskowe w bazie w Santahamina. Ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w tym kraju było spotkanie z Polonią.

Podczas środowego spotkania pary prezydenckiej z Polonią w ambasadzie w Helsinkach Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe ośmiu zasłużonym działaczom polonijnym.

- Cieszę się, że mogłem uhonorować państwa przedstawicieli odznaczeniami państwowymi, które są pewnym symbolem podziękowania i pamięci - zaznaczył prezydent. Jak mówił, stanowią one uhonorowanie wieloletnich starań między innymi o podtrzymanie polskości.

Duda dziękował za działalność Polakom, którzy wnoszą wkład do dorobku naukowego Finlandii.

Jak powiedział, są to ludzie, którzy do Finlandii przybywali zwłaszcza w ostatnich latach, gdy kraj ten postawił na rozwój innowacyjności. Polacy ci - podkreślił Duda - weszli niejako do fińskiej elity intelektualnej, ale pamiętają jednocześnie cały czas o korzeniach.

Dziękował także nauczycielom, którzy prowadzą edukację polskich dzieci w Finlandii.

Spotkanie z najstarszą organizacją polonijną w Finlandii

Wizyta pary prezydenckiej w Finlandii przypada w czasie obchodów 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez to państwo.

Prezydent Duda mówił, że rocznica ta ważna jest także dla Polaków mieszkających w Finlandii. Zwrócił się do przedstawicieli Polonii o uczczenie w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Michał Zieliński, który zabrał głos w imieniu odznaczonych, mówił, że najdłużej działająca organizacja polonijna w Finlandii jest starsza od samego państwa fińskiego. Zjednoczenie Polskie zostało założone przez polskich oficerów w maju 1917 roku. Republika Finlandii została proklamowana uchwałą parlamentu fińskiego 6 grudnia 1917 roku. Zieliński wskazał ponadto, że Zjednoczenie Polskie jest najdłużej działającą organizacją polonijną w Europie.

Obok Zielińskiego odznaczona została Anna Kontek, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jerzy Gogulski, Leonard Zakrzewski i Jukka Soisalon-Soininen zostali uhonorowani przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Małgorzata Haba-Rantamo otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Anna Kozar-Poikonen i Katarzyna Wojciechowicz zostały uhonorowane Brązowym Krzyżem Zasługi.

Polonia w Finlandii liczy około 5 tysięcy osób.

Wizyta w bazie wojskowej, rozmowy o startupach

Spotkanie z Polonią to ostatni punkt oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Finlandii.

Wcześniej w środę prezydent Duda wraz z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto obserwowali ćwiczenia wojskowe w bazie w Santahamina. Głównym tematem rozmów między prezydentami, które odbyły się we wtorek w Helsinkach, była kwestia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Wizyta miała także charakter gospodarczy. Do Helsinek wraz z prezydentem przybyli przedstawiciele ośmiu polskich startupów, którzy mieli okazję - pod patronatem prezydenta - wymienić się doświadczeniami ze swoimi fińskimi kolegami.

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP