Chiny i Korea Północna zgodziły się w "ważnych kwestiach"

Świat


Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.

Państwowe media w Korei Północnej podały, że Kim Dzong Un i Xi Jinping osiągnęli konsensus w sprawie "ważnych kwestii" i uzgodnili, że będą kontynuować przyjazne stosunki "bez względu na sytuację międzynarodową".

Według KCNA podczas piątkowego lunchu obaj przywódcy omówili szereg planów wzmocnienia współpracy między dwoma państwami i rozmawiali o "głównych wewnętrznych i zewnętrznych aspektach politycznych" swoich krajów. Wymienili także poglądy na temat międzynarodowych problemów, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Wizyta Xi Jinping w Pjongjangu przypadła na tydzień przed zaplanowanym na 28-29 czerwca szczytem przywódców państw G20 w Osace, na którym spodziewany jest zarówno Xi, jak i prezydent USA Donald Trump, który usiłuje przekonać Kima do rezygnacji z broni jądrowej.

Spór wokół denuklearyzacji

Pekin uznawany jest za najważniejszego sojusznika Pjongjangu na arenie międzynarodowej. Opowiada się jednak za denuklearyzacją Korei Północnej i deklaruje, że stosuje się do wszystkich sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe.

Relacje Pekin-Pjongjang ochłodziły się na tle prób nuklearnych Korei Płn. z ostatnich lat. Kim Dzong Un i Xi Jinping, którzy przejęli władzę w swoich krajach odpowiednio w 2011 i 2012 roku, spotkali się po raz pierwszy dopiero w roku 2018.

Od tego czasu dwustronne stosunki znacznie się ociepliły. Kim kilkakrotnie odwiedzał Chiny, za każdym razem spotykając się z Xi. Chiński prezydent deklarował, że odwiedzi Pjongjang, ale datę tej wizyty ogłoszono dopiero w poniedziałek.

Była to pierwsza podróż chińskiego prezydenta do Korei Płn. od 14 lat.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP