Nie dwa procent PKB, a cztery. Trump o jeszcze większych wydatkach na wojsko

[object Object]
Prezydent Donald Trump w czasie szczytuReuters TV
wideo 2/20

Prezydent Bułgarii Rumen Radew powiedział dziennikarzom, że prezydent Donald Trump stwierdził, iż państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć swoje wydatki na obronność do 4 procent PKB. Informację tę agencja Reutera potwierdziła w Białym Domu.

Niewskazany z imienia i nazwiska przedstawiciel Białego Domu w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że uwaga prezydenta nie była formalną propozycją. Padła w czasie rozmów, kiedy Trump wzywał państwa do zwiększenia wydatków na obronę.

Przyznał jednak, że Trump powiedział, iż państwa członkowskie powinny zwiększyć swoje wydatki na obronność do 4 procent PKB.

Słowa miały paść na zamkniętej sesji NATO.

Jako pierwszy o propozycji Trumpa poinformował dziennikarzy prezydent Bułgarii Rumen Radew.

- Prezydent Trump, który przemawiał jako pierwszy, podniósł sprawę osiągnięcia nie tylko 2 procent, ale ustanowił nową barierę: 4 procent - powiedział Radew. - Powiedział to i potem po prostu sobie poszedł - dodał.

Według Radewa, "w sali posiedzeń zrobiła się nie najprzyjemniejsza atmosfera. Wszyscy przywódcy byli skonsternowani, ponieważ każdy myślał, co oznaczają te cztery procenty i na ile prezydent Trump był poważny, stawiając taki warunek".

"To, co robi Trump, jest dobre"

Prezydent Bułgarii, który jest generałem rezerwy i dawnym dowódcą lotnictwa wojskowego, podkreślił jednocześnie, że wydatki na obronę trzeba zwiększyć.

- NATO nie jest giełdą, na której można kupić bezpieczeństwo. NATO jest sojuszem suwerennych państw, zjednoczonych strategicznymi celami i wspólnymi wartościami. Z drugiej strony prezydent Trump ma rację, ponieważ każdy kraj powinien wnosić swój wkład w budowę efektywnych możliwości (obrony - red.) w dzisiejszym świecie, w którym niepewność wzrasta – oświadczył.

Jak powiedział Radew, "to, co robi Trump jest dobre" również dla Bułgarii, gdzie wydatki na obronę wynoszą ok. 1,5 proc. PKB. - Widzicie, jak niechętnie w Bułgarii wydziela się środki na siły zbrojne. Na posiedzeniach konsultacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego trzykrotnie podejmowaliśmy decyzje w tym kierunku i później były one anulowane - przypomniał.

- Plan dwóch procent PKB na obronność będzie bardzo trudny do osiągnięcia, jeśli w ogóle zostanie osiągnięty. Kiedy dojdziemy do tych dwóch procent? Przy następnym rządzie? – pytał.

Trump chce zwiększenia wydatków

Trump od wielu miesięcy wzywa państwa członkowskie do zwiększenia wydatków na NATO. Ostatnio rozesłał nawet listy do części przywódców w tej sprawie.

Prezydent USA w środę rano w Brukseli na spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem po raz kolejny skrytykował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. - Coś z tym trzeba zrobić - mówił Trump.

Stoltenberg: powinniśmy najpierw dotrzeć do celu 2 procent PKB

Pytany o zwiększenie wydatków ponad ustalone na szczycie NATO w Warszawie 2 procent PKB, szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział: - Powinniśmy najpierw dotrzeć do celu 2 procent PKB i skoncentrować się na tym. W tej sprawie się zgodziliśmy. Dobre jest to, że idziemy w tym kierunku.

Prezydent Donald Trump w czasie szczytuNATO

Autor: pk//kg / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Pozostałe wiadomości