Świat

Prezydent Duda w Niemczech. Poruszone zostaną "sporne kwestie", w tym Nord Stream 2

Świat

Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Niemczechtvn24
wideo 2/29

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w poniedziałek do Berlina. W trakcie dwudniowej wizyty polski przywódca będzie rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel, między innymi o Trójmorzu i gazociągu Nord Stream 2.

Dwudniową wizytę w Niemczech para prezydencka rozpoczęła w poniedziałek po południu od spotkania z kierownictwem i pracownikami Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Deutschland GmbH pod Berlinem.

Spotkanie w ogrodach pałacu Bellevue

Na wtorek zaplanowano oficjalne punkty wizyty.

Polska para prezydencka zostanie powitana przez prezydenta Niemmiec Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonkę Elke Buedenbender w ogrodach pałacu Bellevue w Berlinie. Po złożeniu przez gości podpisów w księdze pamiątkowej odbędą się rozmowy prezydentów w cztery oczy. Następnie Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.

Po południu w siedzibie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych obaj prezydenci wezmą udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim "Europa 1918-2018: historia z przyszłością".

Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel. Politycy również będą rozmawiać w cztery oczy.

"Prezydent poruszy kwestie sporne"

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy Dudy ze Steinmeierem i Merkel będą dotyczyły m.in. przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie.

- Prezydent poruszy też kwestie, które są dzisiaj sporne w relacjach polsko-niemieckich, w tym oczywiście sprawę gazociągu Nord Stream 2, naszej oceny tego projektu, ale także głosów, które na temat tego gazociągu wybrzmiały na ostatnim szczycie państw wyszehradzkich - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że Duda będzie też "dyskutował o polityce europejskiej w kontekście naszego regionu i stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w głównych problemach europejskich, a także projektu Trójmorza, do którego Niemcy zgłosiły swój akces, a Polska wyraziła zgodę na to, żeby Niemcy były partnerem zewnętrznym tej inicjatywy".

- Wiemy, że ambicją Niemiec jest stanie się krajem członkowskim tej inicjatywy, więc będzie to rozmowa o przyszłości Trójmorza, współpracy krajów Trójmorza z partnerami zewnętrznymi, w tym Niemcami - wyjaśnił Szczerski.

"To nie jest już stabilny kraj"

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też chciał porozmawiać z niemieckimi politykami o sytuacji wewnętrznej w Niemczech, która "jest bardzo dynamiczna, bardzo chwiejna". - To nie jest to już stabilny kraj, jeśli chodzi o scenę polityczną - ocenił. - Ostatnie wybory w Bawarii pokazały, że także w Niemczech zachodzą zmiany społeczne, które powodują zmiany polityczne. Prezydent będzie chciał dowiedzieć się od swoich rozmówców, jak widzą przyszłość polityki wewnątrz Niemiec - powiedział Szczerski. We wtorek wieczorem obie pary prezydenckie wezmą udział w uroczystym koncercie wydawanym przez ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbędzie się w berlińskim Konzerthaus.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP