Prezydent Duda w Nevadzie obejrzał pokaz dronów

Świat

Prezydent Andrzej Duda obejrzał pokaz dronów w USAtvn24
wideo 2/35

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał manewry dronów w sobotę w Reno w stanie Nevada.

Polska para prezydencka kontynuuje roboczą część wizyty w Stanach Zjednoczonych. W sobotę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przybyli do Reno w Nevadzie. W niedzielę i poniedziałek odwiedzą San Francisco.

Prezydent Andrzej Duda na pokazie dronów

Testy dronów w terenie zurbanizowanym, które w Reno obejrzał prezydent, są częścią projektu NIAS-NASA-ILOT - największego amerykańsko-polskiego projektu testowania bezzałogowych statków powietrznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa (ILOT) jest - jak poinformowano na stronie instytutu - jedyną zagraniczną instytucją zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. W testach bierze udział m.in. dron opracowywany w ILOT.

Testy mają na celu wdrożenie nowych technologii. umożliwiających jednoczesne poruszanie się po terenie zurbanizowanym większej liczby takich urządzeń w sposób, który nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców miasta czy ruchu powietrznego. Testowane technologie mają też zagwarantować, że maszyny te nie będą się ze sobą zderzały, będą się ze sobą komunikowały i współpracowały. Ważnym elementem jest też system bezpiecznego lądowania, nad którym pracują już Amerykanie.

Zanim drony rozpoczną pracę w warunkach miejskich, konieczne są testy. Do udziału w nich zostali zaproszeni polscy inżynierowie. Na stronie ILOT poinformowano, że testy koordynuje jeden z ośrodków NASA - Centrum Badawcze im. Josepha Amesa (NASA Ames Research Center) we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federalną Administracją Lotnictwa (FAA). W testach biorą udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym.

Prezydent w Białym Domu

Andrzej Duda przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych od wtorku. Polska para prezydencka w środę złożyła oficjalną wizytę w Białym Domu, której ostatnim punktem było uroczyste przyjęcie wydane na jej cześć przez prezydenta USA Donalda Trumpa i pierwszą damę Melanię Trump.

Wcześniej prezydenci m.in. podpisali deklarację ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Obejrzeli też pokaz myśliwców F-35, które Polska chce kupić od USA.

Energetyka, obronność, służba zdrowia. Wizyta Andrzeja Dudy w USA

W piątek podczas wizyty w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, prezydent Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perry'm. Podczas wspólnej konferencji prasowej Duda wskazywał, że Cheniere podpisała z PGNiG umowę na dostawy gazu skroplonego do Polski.

W sobotę prezydent wraz z pierwszą damą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: