TVN24 | Świat

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. W planach kolejne rozmowy

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mart,
akr//rzw
Źródło:
PAP
Duda: bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, są kwestiami dla nas ważnymi, strategicznymi
Duda: bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, są kwestiami dla nas ważnymi, strategicznymi
wideo 2/21
Duda: bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, są kwestiami dla nas ważnymi, strategicznymi

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Pekinie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, jak również z prezydentami Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Jak poinformowało prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej, podczas spotkań mówiono o bezpieczeństwie w regionie i sytuacji wokół Ukrainy. Po weekendzie prezydent spotka się również z szefem NATO, unijnymi liderami, swoim francuskim odpowiednikiem i kanclerzem Niemiec.

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Pekinie z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz m.in. Prezydentami Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Głównymi tematami: bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy" - podało w sobotę Biuro Polityki Międzynarodowej na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent w Pekinie

Prezydent wziął udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wobec których wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Litwa, ogłosiło dyplomatyczny bojkot. Celem wizyty prezydenta w Pekinie, jak wyjaśniał szef BPM Jakub Kumoch, jest wsparcie ruchu olimpijskiego, a także wykorzystywanie pewnych szans dyplomatycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Raport o sytuacji na granicy Rosja-Ukraina

W niedzielę Duda ma się spotkać z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Wcześniej, w czwartek w drodze z Warszawy do Pekinu prezydent RP zatrzymał się w Tbilisi, gdzie o sytuacji wokół Ukrainy rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Z kolei w poniedziałek w Brukseli Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Andrzej Duda i Salome ZurabiszwiliKPRP/Jakub Szymczuk

Ciąg dalszy spotkań prezydenta. Rozmowy ze światowymi i unijnymi liderami

Kalendarz prezydenta na kolejny tydzień również zawiera kilka spotkań z przywódcami innych krajów oraz UE.

W poniedziałek Andrzej Duda złoży wizytę w Królestwie Belgii. Tam spotka się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

We wtorek natomiast polski prezydent - jak poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot - w formacie Trójkąta Weimarskiego spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Prezydencki minister przekazał, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Oznajmił, że do spotkania dojdzie w Berlinie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem.

Autor:mart, akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/BPM_KPRP

Tagi:
Raporty: