Świat

Prezydent Duda uczcił 100-lecie niepodległości Finlandii

Świat


Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach odwiedził miejsce pochówku fińskich bohaterów, gdzie złożył wieńce m.in. na grobie marszałka Carla Gustafa Mannerheima, przywódcy ruchu niepodległościowego Finlandii. W tym roku przypada 100. rocznica uzyskania niepodległości przez to państwo.

W czasie spotkania prezydenci obu krajów, Andrzej Duda i Sauli Niinisto zwracali uwagę na przypadające w tym roku 100-lecie niepodległości Finlandii oraz na zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku. Duda na wspólnej z Niinisto konferencji prasowej podkreślił, że w historii Polski i Finlandii jest wiele podobnych elementów. Wskazywał na marszałków - Józefa Piłsudskiego i Carla Gustafa Mannerheima, "dwie wielkie postaci determinujące" uzyskanie niepodległości przez Finlandię w 1917 r. i odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. - Drogi ich dziejów skrzyżowały się, spotkali się, wspominali te wzajemne spotkania niezwykle miło i myślę, że mieli na siebie inspirujący wpływ, który pozwolił im doprowadzić nasze państwa i nasze narody do niepodległości - powiedział Duda. - To za ich przyczyną obchodzimy w tym roku 100-lecie niepodległości Finlandii, w przyszłym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów - dodał. Z tej okazji polski prezydent zaprosił fińską parę prezydencką do złożenia wizyty w przyszłym roku w Polsce. Jak zaznaczył Duda, w 2019 r. Polska i Finlandia wspólnie będą obchodzić 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Niinisto podziękował Dudzie za wizytę złożoną w 100. rocznicę uzyskania niepodległości przez Finlandię. - Będziemy kontynuować obchody w przyszłym roku w Polsce - dodał.

150. rocznicę urodzin bohaterów

Obchody w Polsce i Finlandii były także tematem rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą. Rola Mannerheima w historii Finlandii porównywalna jest z tą, jaką w dziejach Polski odegrał Piłsudski. Mannerheim przyczynił się do wyzwolenia Finlandii spod władzy Rosji. Piłsudski i Mannerheim byli rówieśnikami; obaj urodzili się w 1867 roku. W tym roku Polska i Finlandia obchodzą 150. rocznicę urodzin obu bohaterów. Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przebywa w Finlandii do środy. Obok spotkań z przedstawicielami fińskich władz Duda spotkał się we wtorek z fińskimi i polskimi przedsiębiorcami w tzw. saunie start-upów na Uniwersytecie Aalto.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP