TVN24 | Świat

Szczyt Platformy Krymskiej w Kijowie. Prezydent Andrzej Duda na Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
lukl/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch o trzydniowej wizycie prezydenta Dudy na UkrainieTVN24
wideo 2/2
TVN24Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch o trzydniowej wizycie prezydenta Dudy na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Kijowa, gdzie w ciągu dwóch następnych dni weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej, obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy, a także spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i prezydentami państw bałtyckich. - Wspieramy się bezwarunkowo w naszych działaniach przeciwko tym nieszczęsnym działaniom hybrydowym reżimu Łukaszenki na naszych granicach. Prowadzimy jednakową politykę - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych Duda będzie uczestniczył w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Jak przekazał Kumoch, szczyt ten jest "ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu".

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 roku Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Istotna rozmowa z prezydentem Ukrainy

W poniedziałek po południu prezydent Duda spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. - Wspieramy się bezwarunkowo w naszych działaniach przeciwko tym nieszczęsnym działaniom hybrydowym reżimu Łukaszenki na naszych granicach. Prowadzimy jednakową politykę - podkreślił Kumoch.

Tego samego dnia polski prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej. Późnym południem w ambasadzie RP w Kijowie prezydent Duda spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, organizowanym z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

Wtorek - trzeci dzień wizyty prezydenta - rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy. Tego dnia zaplanowano także spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według ministra Kumocha będzie to "bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko-amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania (gazociągu - red.) Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy".

"Zostaną zasygnalizowane nasze oczekiwania"

- Cała masa tematów będzie podejmowana. Przede wszystkim sami rozumiemy, jak wygląda sytuacja geopolityczna po podpisaniu porozumienia w sprawie Nord Stream 2, jak bardzo zmieniła się sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa w całej części Europy. Na pewno nie zabraknie tematów trudnych, przynajmniej zostaną zasygnalizowane pewne nasze oczekiwania, prośby, jak również chęć dalszego dialogu, będziemy mówili o działaniach Rosji w całym regionie - dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Na koniec wizyty prezydent Duda odwiedzi Centrum logistyczne "BIOKON", gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19.

Autor:lukl/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP