Prezydencki pojedynek na "lajki" i "komenty". Obama górą


Bardziej popularny i aktywny od konkurenta - taki według najnowszych badań jest Barack Obama w... internecie. Ubiegający się o reekekcję kandydat Demokratów zdecydowanie wygrywa z Mittem Romneyem na liczbę fanów na Facebooku, Twitterze i YouTube.

Z sondażu Pew Research wynika, że w badanym okresie od 7 do 14 czerwca sztab wyborczy Obamy publikował w internecie 29 nowych wiadomości dziennie, a Romneya zaledwie jedną. Oficjalna strona internetowa oraz blog urzędującego prezydenta USA były uaktualniane średnio osiem razy dziennie, czyli dwukrotnie częściej niż jego republikańskiego oponenta. Portale Obamy Obama zdecydowanie wygrywa z Romneyem na Facebooku. Na początku czerwca liczba użytkowników, którzy śledzili stronę amerykańskiego prezydenta wzrosła do 27,5 mln, w przypadku Romneya było to 2,9 mln. Z kolei na Twitterze za wpisami z konta Obamy podążało 18 mln użytkowników. Romney w tym samym czasie miał 787 080 śledzących go użytkowników. W porównaniu do Romneya sztab wyborczy Obamy opublikował dwa razy więcej filmów na portalu YouTube. Wiadomości kandydatów na prezydenta publikowane przez nich na internetowych portalach najczęściej dotyczyły ekonomii, ale nie był to temat, który wzbudzał największe zainteresowanie użytkowników. Na Twitterze wpisy prezydenta Obamy na temat imigracji były czterokrotnie częściej powtarzane niż te o gospodarce.

Częściej w internecie - więcej głosów - Większa aktywność w internecie niekoniecznie przekłada się na więcej głosów, ale z historycznego punktu widzenia, kandydaci, którzy jako pierwsi wykorzystywali nową technologię, odnosili z tego korzyści - powiedział Tom Rosenstiel, dyrektor programu badań ośrodka Pew Research Center. Z sondażu wynika, że sztab Obamy miał konta na platformach: Facebook, Google+, Pinterest, Tumblr, YouTube, Flickr, Instagram, Spotify oraz dwa konta na Twitterze. To prawie dwa razy więcej od Romneya, który w okresie przeprowadzania badania obecny był na portalach: Facebook, Twitter, YouTube, Flickr i Google+. Obecnie sztab wyborczy Republikanina ma także konta na Tumblr i Spotify.

Autor: pk//kdj/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości