Świat

"Zintensyfikować negocjacje pokojowe". Rozmowy o konflikcie w Górskim Karabachu

Świat


Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu, Serż Sarkisjan i Ilham Alijew rozmawiali w poniedziałek w Genewie pod auspicjami OBWE na temat uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu. Obaj przywódcy zgodzili się, że konieczne jest zintensyfikowanie negocjacji pokojowych.

Poprzednie takie spotkanie pod egidą Grupy Mińskiej OBWE, pełniącej rolę mediatora pomiędzy stronami, odbyło się w maju 2016 roku.

"Spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze"

"Prezydenci zgodzili się, by podjąć działania dla zintensyfikowania procesu negocjacyjnego i wykonania dodatkowych kroków w celu zmniejszenia napięć na linii rozgraniczenia" - głosi komunikat.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym po rozmowach poinformowano, że "spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze".

W spotkaniu wzięli również udział szefowie dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu, Edward Nalbandian i Elmar Mammadiarow oraz przedstawiciele Grupy Mińskiej, Igor Popow z Rosji, Stephane Visconti z Francji oraz Andrew Schofer z USA. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Kasprzyk, Osobisty Przedstawiciel Przewodniczącego OBWE do spraw Konfliktu Rozwiązywanego w Ramach Grupy Mińskiej.

Związana z Armenią enklawa

Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona już 30 tysięcy ofiar śmiertelnych.

W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Armenii

Tagi:
Raporty: