Świat

Szef unijnego trybunału broni sędziego Safjana

Świat

Prof. Safjan: działania organów prawa powinny budzić smutek i niepokój
tvn24Profesor Safian nieraz zabierał głos ws. zmian przeprowadzanych przez obecne władze [wystąpienie z września 2016 roku]

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pismo europosłów PiS. Prezes tej instytucji Koen Lenaerts odniósł się w liście do wątpliwości skierowanych pod adresem sędziego TSUE Marka Safjana. Ryszard Legutko i Tomasz Poręba zarzucili mu "brak bezstronności" i "polityczne zaangażowanie".

Koen Lenaerts odpowiedział, że nie widzi powodów do podzielania obaw wyrażonych przez europosłów.

"Niezależny i bezstronny"

Według prezesa wypowiedzi sędziego Safjana na temat sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie wpływają na jego orzekanie w TSUE.

"Nie mają one znaczenia dla oceny jego przydatności do pełnienia swoich funkcji jako niezależnego członka Trybunału" - stwierdził Lenaerts.

"Wygłoszone przez niego publicznie stanowiska i poglądy nie podważyły jego niezależności i bezstronności w odniesieniu do spraw rozpatrywanych przed TSUE" - dodał.

Lenaerts powołał się na orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zaznaczył, że wypowiedzi dotyczące funkcjonowania systemu sprawiedliwości leżą w interesie publicznym i są chronione swobodą wypowiedzi.

Jak tłumaczy prezes TSUE, nawet jeśli taka debata ma implikacje polityczne, to nie jest to wystarczający powód, by ograniczać sędziemu swobodę wypowiedzi na taki temat.

"Doprawdy, nic nie sugeruje, by sędzia Safjan kierował się osobistym albo narodowym interesem, bądź prosił o instrukcje albo postępował według instrukcji spoza Trybunału Sprawiedliwości, zajmując się sprawami toczącymi się przed Trybunałem" - ocenił Lenaerts.

PRZECZYTAJ ODPOWIEDŹ PREZESA TSUE (język angielski)

List europosłów PiS

List prezesa TSUE to odpowiedź na pismo, jakie 31 stycznia wystosowali do niego europosłowie PiS Ryszard Legutko i Tomasz Poręba. Zarzucili oni Safjanowi brak bezstronności i polityczne zaangażowanie.

Zwrócili uwagę, że Safjan wielokrotnie wypowiadał się na temat zmian w polskich przepisach, m.in. dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Politycy PiS ocenili, że działania i wypowiedzi byłego prezesa TK wskazują na to, iż "granica między wymaganą od niego jako sędziego TSUE zapisaną postanowieniami Traktatów niekwestionowaną niezależnością oraz bezstronnością, a politycznym zaangażowaniem, wydaje się być w dużej mierze przekroczona".

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan w kwietniu 2015 r. został mianowany na kolejną sześcioletnią kadencję sędziego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

[object Object]
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości