Świat

Prezes PiS chce opozycji na wzór brytyjski. Jak to wygląda?

Świat

[object Object]
Brytyjski parlament w działaniuFakty z zagranicy
wideo 2/22

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że w Polsce powinna istnieć instytucja lidera opozycji podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Posada miałaby wiązać się z pewnymi przywilejami. Wyjaśniamy, co może i jakie ma prawa przywódca opozycji na Wyspach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji z premier Beatą Szydło i innymi politykami PiS zaproponował, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który, jego zdaniem miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje. Kaczyński wskazał jako przykład model parlamentarny z Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że w tamtejszym parlamencie co piąte posiedzenie ma porządek dzienny układany przez opozycję. - Chcielibyśmy, żeby szef opozycji (...) miał pewne uprawnienia, nawet można mówić tutaj o pewnych przywilejach. Żeby opozycja miała też pewne uprawnienia w Sejmie, tak żeby ten element pozytywnej krytyki, przedstawiania innego zdania, mógł być spokojnie prezentowany - tłumaczył Kaczyński.

Lider opozycji na Wyspach

Co zatem może lider opozycji w brytyjskim parlamencie? Otóż otrzymuje on dodatkowe uposażenie i samochód służbowy. Jest także automatycznie członkiem Tajnej Rady (Privy Council), ciała doradczego przy królowej Elżbiecie II, co daje mu rozszerzone uprawnienia dotyczące dostępu do informacji niejawnych.

Ma on też szczególną rolę do odegrania podczas cotygodniowej sesji pytań do premiera (Prime Minister's Questions), odbywającej się w każdą środę w parlamencie. Ma wówczas prawo do zadania szefowi rządu do sześciu pytań, na które odpowiedź musi być udzielona natychmiastowo, w toku dyskusji. Kolejne dwa pytania przysługują drugiej największej partii opozycyjnej. Pozostałe są rozdzielane losowo pośród wszystkich posłów zainteresowanych zwróceniem się w danym tygodniu do premiera. W ramach swojego mandatu lider opozycji jest również odpowiedzialny za stworzenie gabinetu cieni, którego członkowie mają za zadanie kontrolę działania poszczególnych ministerstw oraz przygotowywanie alternatywnych propozycji legislacyjnych. Poszczególni ministrowie w gabinecie cieni biorą udział w debatach ze swoimi odpowiednikami z rządu Jej Królewskiej Mości.

Dzień Opozycji

W ciągu każdej sesji parlamentarnej - trwającej zwykle do 12 miesięcy - opozycja otrzymuje także prawo ustalenia planu obrad Izby Gmin podczas 17 posiedzeń, nazywanych Dniem Opozycji (Opposition Day). Podobne prawo przysługuje drugiej największej partii opozycyjnej, która może poprowadzić pracę parlamentu przez trzy dni podczas każdej sesji. W celu wzmocnienia roli opozycji na sześć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi jej członkowie mogą kontaktować się z przedstawicielami służby cywilnej w celu pozyskania informacji, które mogą być niezbędne do sprawnego funkcjonowania państwa w przypadku ewentualnej zmiany rządu. Jednocześnie w ciągu okresu przedwyborczego, zwanego "purdah" i zazwyczaj rozpoczynającego się na sześć tygodni przed wyborami, ubiegający się o reelekcję rząd nie może podejmować istotnych decyzji, które mogłyby wpłynąć na wynik głosowania, ani używać instytucji państwa w celu pozyskiwania politycznego. Obecnym liderem opozycji jest Jeremy Corbyn, który stoi na czele Partii Pracy. W imieniu drugiej największej partii opozycji, Szkockiej Partii Narodowej, występuje Angus Robertson.

Autor: kło\mtom / Źródło: Fakty z zagranicy, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UK Parliament | Jessica Taylor

Tagi:
Raporty: