Świat

Premier "uznał" Estelle, nową szwedzką księżniczkę

Świat

Aktualizacja:

Córeczka następczyni szwedzkiego tronu, księżnej Wiktorii, otrzyma imiona Estelle Silvia Ewa Mary - poinformował król Szwecji Karol XVI Gustaw na specjalnym posiedzeniu rządu na Zamku Królewskim. Mała księżniczka uzyskała też tradycyjne oficjalne "uznanie" premiera, który poświadczył to specjalną pieczęcią.

Estelle jest imieniem pochodzenia francuskiego, pochodzi od łacińskiego słowa gwiazda - stella. Imię funkcjonuje w Szwecji od XIX wieku, ale nigdy nie było szczególnie popularne. Według statystyk dziś w Szwecji jest 1217 kobiet o tym imieniu, ale tylko 604 używa go jako imienia głównego.

- Wybraliśmy imię, które wiele znaczy dla całej naszej rodziny - stwierdził monarcha. Nazywała się tak Estelle Bernadotte, żona hrabiego Folke Bernadotte, która zmarła w 1984 roku.

Kolejne imiona dziewczynki: Silvia oraz Ewa nadane zostały na cześć obu babć, czyli królowej Sylwii oraz matki księcia Daniela, Ewy. Imię Mary nosi również duńska księżniczka.

Księżna zaaprobowana

- Wczoraj odwiedziliśmy nową członkinię rodziny. Jest bardzo ładna, zachowywała się dokładnie tak, jak powinna - ujawnił król Szwecji. Jedną z pierwszych osób, która zobaczyła dziecko, był premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. - Bardzo ładna, spokojna księżniczka. Podobna do obojga rodziców - powiedział.

Wczoraj odwiedziliśmy nową członkinię rodziny. Jest bardzo ładna, zachowywała się dokładnie tak, jak powinna. Król Karol XVI Gustaw

Radość z narodzin

Na wspólnym posiedzeniu rodziny królewskiej i rządu, podczas którego ujawniono imię księżniczki, nie było świeżo upieczonych rodziców - księżniczki Wiktorii oraz księcia Daniela. Szwedzkie media podają, że na urlop rodzicielski najpierw uda się księżniczka, a następnie książę Daniel.

Rodzina królewska poinformowała, że dziewczynka otrzyma tytuł księżnej regionu Oestergoetland, znajdującego się w południowo-wschodniej Szwecji.

Z narodzin księżniczki cieszy się cała Szwecja. Od czwartku Szwedzi masowo wykupują z cukierni tradycyjny prinsesstarta, czyli tort księżniczki.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości