TVN24 | Świat

Premier Ukrainy o rosyjskiej próbie zorganizowania zamachu stanu w Kijowie

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Reuters
Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca
Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/3
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w rozmowie z Agencją Reutera, że ukraińskie władze dysponują tajnymi informacjami świadczącymi o rosyjskim zamiarze dokonania zamachu stanu w Kijowie.

Denys Szmyhal przebywa w Brukseli, by przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami UE na najwyższym szczeblu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef ukraińskiego rządu, cytowany przez Agencję Reutera, stwierdził, że aspiracje Ukrainy, by przystąpić do Unii Europejskiej, były jedną z głównych przyczyn rosyjskiej agresji, ataków hybrydowych, rozbudowy rosyjskiego potencjału militarnego w pobliżu granicy ukraińskiej, a także aneksji Krymu w 2014 roku.

Szmyhal powiedział też, że Rosja "absolutnie" stoi za próbą zorganizowania zamachu stanu w celu obalenia rządu w Kijowie. Premier powołał się przy tym na "tajne dane".

Denys Szmyhal (na zdjęciu z prawej) na naradzie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim president.gov.ua

Udział oligarchy Achmetowa

W czasie piątkowego spotkania z dziennikarzami prezydent Wołodyr Zełenski przekazał, że na początku grudnia "na Ukrainie jest planowany zamach stanu". Powołał się na nagrania, na których "niektóre osoby z Ukrainy omawiają te istotne kwestie z osobami z Rosji i rozważają włączenie w te procesy przedstawicieli ukraińskiego wielkiego biznesu". Zełenski wymienił w tym kontekście nazwisko Rinata Achmetowa, jednego z najbardziej znanych ukraińskich oligarchów.

Agencja Reutera przypomniała, że w tym tygodniu Zełenski zwolnił ze stanowiska szefa kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandra Rusnaka, jednak Szmyhal zapewniał w rozmowie z nią, że nie miało to związku ze sprawą.

Po obaleniu Janukowycza

Ukraińcy obalili wspieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza w lutym 2014 roku w czasie proeuropejskich protestów. Kijów, wraz z Kiszyniowem i Tbilisi, ma nadzieję na zacieśnienie więzi z UE na specjalnym szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyszłym miesiącu. UE i inni przywódcy zachodni są zaangażowani w geopolityczne "przeciąganie liny" z Rosją o wpływy na Ukrainie i dwóch innych byłych republikach radzieckich, Mołdawii i Gruzji, poprzez handel, współpracę i porozumienia dotyczące bezpieczeństwa. Ukraina szuka również większego wsparcia wojskowego ze strony Stanów Zjednoczonych - podała Agencja Reutera, powołując się na słowa Denysa Szmyhala.

Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: