Świat

Premier Tunezji: 21 zabitych, jeden Polak

Świat


Premier Tunezji Habib Essid poinformował w środę późnym wieczorem, że w ataku terrorystycznym na Muzeum Bardo w Tunisie zginęło 21 osób: 17 turystów zagranicznych - w tym jeden Polak, 2 Tunezyjczyków i 2 sprawców zamachu. Wcześniej informowano o 22 ofiarach śmiertelnych.

DZIEŃ ZAMACHU - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Według Essida, wśród ofiar śmiertelnych było 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Kolumbijczyków, 2 Hiszpanów, 1 Australijczyk, 1 Polak i 1 Francuz. Tożsamości jednej osoby, która zginęła jeszcze nie ustalono. Premier Tunezji podawał też, że w zamachu 44 osoby zostały ranne.

W nocy ze środy na czwartek japoński rząd prostował jednak te informacje twierdząc, że trójka ich obywateli, a nie piątka, zginęła w zamachu na Muzeum Bardo.

Gdzie można uzyskać informacje

według polskiego MSZ 11 rannych polskich obywateli przebywa w dwóch szpitalach. Trzy osoby przeszły operacje. Pozostałe mają głównie rany postrzałowe, obrażenia ortopedyczne, są w dobrym stanie. MSZ przekazywało też nieoficjalne informacje, według których wśród ofiar śmiertelnych mogło być czterech Polaków. Podawano też, że nie ustalono losu kilkunastu polskich turystów. Po południu w środę polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię w sprawie ataku. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.

Napastnicy zginęli

Muzeum archeologiczne i historyczne Bardo znajduje się ok. 4 km od centrum Tunisu i jest zaliczane do największych atrakcji turystycznych stolicy. Tunezyjskie władze informowały, że w wymianie ognia po ataku na muzeum zginęło dwóch uzbrojonych napastników, a dwóch lub trzech może być na wolności. Napastnicy, ubrani w mundury wojskowe, otworzyli ogień do turystów gdy ci wychodzili z autokaru, a następnie zapędzili ich do wnętrza gmachu muzeum. W chwili ataku w muzeum znajdowało się ok. 100 turystów. Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi oświadczył, że władze jego kraju zrobią wszystko, by zapobiec kolejnym atakom. Podkreślił, że przed całym regionem stoi to samo wyzwanie; przywołał przykład sąsiedniej Libii, która pogrążyła się w chaosie i na której terenie aktywnie działa dżihadystyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie.

Autor: dln//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości