Świat

Premier Słowacji: polityka UE wobec uchodźców to "rytualne samobójstwo"

Świat


Premier Słowacji Robert Fico powiedział czeskiej gazecie "Pravo", że Unia Europejska "popełnia rytualne samobójstwo" swą obecną polityką wobec uchodźców.

Fico skrytykował dotychczasową współpracę między UE a Turcją, uznając, że nie funkcjonuje ona tak, jak powinna. - Jeśli sądzimy, że to najlepszy środek przeciwko niebezpieczeństwu dalszych milionów migrantów, którzy według ONZ mają przybyć do Europy, to wszyscy się bardzo mylimy - powiedział. Szef słowackiego rządu opowiada się za wspólną unijną strażą graniczną i przybrzeżną. - Obawiam się jednak, że jeśli jedność europejska w tej sprawie powstanie dopiero pod koniec 2016 lub w 2017 roku, to Europa naprawdę sfinalizuje swoje samobójstwo - przyznał.

"Totalne fiasko"

Za "totalne fiasko" Fico uznał kwotowy podział uchodźców w UE. Jego zdaniem najpierw trzeba powstrzymać falę uchodźców.

- Zajmujemy się kwotami, które okazały się bezsensowne i niezdolne do funkcjonowania. Tymczasem codziennie napływają kolejne tysiące migrantów - powiedział.

Niedawne zaostrzenie przez Austrię polityki wobec migrantów Fico przyjął z satysfakcją. - Najpierw szeroko otwarte ramiona i serca, a potem, pod presją rzeczywistości: otrzeźwienie - oświadczył premier.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości