Świat

Premier Pakistanu wzywa Obamę do zakończenia ataków dronów

Świat

Aktualizacja:

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał prezydenta USA Baracka Obamę do wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na cele na terytorium pakistańskim. Ataki te stanowią jedną z głównych przeszkód dla normalizacji stosunków między obu państwami.

- Poruszyłem kwestię dronów na naszym spotkaniu, podkreślając konieczność zakończenia takich ataków - powiedział Sharif po rozmowach z Obamą w Białym Domu. Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu ONZ, władze Pakistanu potwierdziły, że dokonywane na jego terytorium ataki samolotów bezzałogowych USA spowodowały śmierć co najmniej 400 cywilów i dalszych 200 osób, które prawdopodobnie nie były zaangażowane w działania zbrojne.

"Są napięcia i nieporozumienia"

Obama przyznał, że między obu państwami istnieją napięcia i "nieporozumienia". Jak zaznaczył, wraz z Sharifem zadeklarowali zamiar współpracowania w kwestiach bezpieczeństwa w taki sposób, który "uszanuje suwerenność Pakistanu".

- Zobowiązaliśmy się do współpracy i zapewnienia, by zamiast być źródłem napięć między obu naszymi krajami, mogło to być dla nas źródłem siły jako partnerów współpracujących ze sobą - dodał prezydent USA. Używanie przez Stany Zjednoczone zdalnie sterowanych samolotów do zabijania domniemanych islamistycznych rebeliantów w Pakistanie wywołuje od dawna kontrowersje, choć liczba takich ataków w ostatnich miesiącach spadła. Odbywają się one głównie na graniczących z Afganistanem Federalnie Zarządzanych Obszarach Plemiennych, gdzie praktycznie nie sięga władza rządu centralnego, a talibowie mają dużą swobodę działania.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP