Świat

"Precyzyjny nalot" na IS. Dwóch przywódców zginęło

Świat

wikipedia.orgAmerykanie dokonują nalotów na dzihadystów od wielu miesięcy

Dwóch czołowych przywódców tzw. Państwa Islamskiego (IS) zostało zabitych w rezultacie ataków lotniczych USA i sojuszników w rejonie irackiego Mosulu - poinformował w piątek Departament Obrony USA.

Według rzecznika Pentagonu Petera Cooka byli to: zastępca "ministra wojny" IS Basim Muhammad al-Badżari i dowódca sił IS w rejonie Mosulu Hatim Talib al-Hamduni.

Według Cooka, al-Badżari dowodził ofensywą IS w 2014 r., która doprowadziła do zdobycia Mosulu oraz znacznych obszarów północnego i zachodniego Iraku i wschodniej Syrii. Wcześniej był członkiem Al-Kaidy.

- Ich śmierć, podobnie jak wcześniejsze ataki na innych przywódców IS, znacznie osłabiło kierownictwo IS w Mosulu i północnym Raku - powiedział rzecznik.

Dodał, że zginęli oni 25 czerwca w rezultacie "precyzyjnego nalotu".

Starty islamistów

Wspierane przez lotnictwo USA i ich sojuszników wojska irackie zadały w ostatnim okresie siłom IS serii dotkliwych porażek, które spowodowały znaczne skurczenie się obszaru kontrolowanego przez dżihadystów. Stracili oni m. in irackie miasta Faludża i Ramadi.

Obecnie wojska irackie przygotowują się do wyparcia IS z Mosulu, drugiego pod względem wielkości miasta w Iraku. Przed zajęciem przez IS miasto liczyło ponad 2 mln mieszkańców.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: ts//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości