Świat

Prawybory w Iowa: Obama prowadzi w sondażach

Świat


Ostatnie sondaże przed prawyborami w stanie Iowa pokazują, że wśród Demokratów prowadzi Barack Obama przed Johnem Edwardsem. Dopiero na trzecim miejscu znajduje się Hillary Clinton. Wśród Republikanów na czele Mike Huckabee.

Według najnowszego sondażu wśród Demokratów w Iowa, Obama może liczyć na 31 proc. głosów, Edwards na 27 proc., a pani Clinton na 24 proc.

Wśród Republikanów gubernator Arkansas Mike Huckabee (31 proc.) sześcioma punktami prowadzi przed byłym gubernatorem Massachusetts - Mittem Romneyem, a trzecie miejsce z zaledwie 11 procentami zajmuje były senator z Tennessee - Fred Thompson.

Prawybory przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA odbędą się w stanie Iowa w czwartek (w piątek nad ranem czasu polskiego). Iowa jest pierwszym stanem USA, w którym Demokraci i Republikanie wyłonią swych kandydatów na przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W następnej kolejności prawybory odbędą się w sobotę w Wyoming (tylko Republikanie) i 8 stycznia - w New Hampshire. Seria prawyborów zakończy się 3 czerwca głosowaniem w Montanie, Nowym Meksyku i Południowej Dakocie.

Na czym polegają prawybory w USA?

W prawyborach wyborcy obu głównych partii w USA wyłaniają w poszczególnych stanach delegatów na krajowe konwencje partyjne. W każdym stanie wygra polityk, który zyska poparcie największej ilości delegatów. Potem na krajowej konwencji zwycięży ten, na kogo zagłosowało najwięcej stanów.

W niemal wszystkich delegatów wybiera się w bezpośrednich wyborach (tzw. primaries) - głosują wszyscy zarejestrowani członkowie partii, ale niekiedy członkostwo nie jest nawet wymagane. Jednak w stanie Iowa proces jest bardziej skomplikowany - delegaci wybierani są w drodze lokalnych zebrań zarejestrowanych członków partii (tzw. caucuses). Prawybory zaczynają się od małych okręgów, aby poprzez większe dotrzeć do poziomu stanowego.

Ogólnokrajowa konwencja Demokratów odbędzie się 25-28 sierpnia w Denver w stanie Kolorado, a Republikanów 1-4 września w Minneapolis-St. Paul (Minnesota). Na nich to zostaną wyłonieni kandydaci obu partii, którzy 4 listopada zmierzą się w bezpośredniej walce o fotel prezydencki.


Źródło: PAP, tvn24.pl