Prawie połowa Izraelczyków uważa, że Holocaust może się powtórzyć

TVN24


Zwiększa się liczba Izraelczyków, którzy uważają, że możliwy jest kolejny Holocaust - tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez Foundation for the Benefit of Holocaust Victims.

16 kwietnia to Dzień Pamięci Holocaustu i z tej okazji zapytano Izraelczyków, czy w ich opinii Holocaust może się powtórzyć. I aż 46 proc. badanych odpowiedziało "tak". To o pięć procent więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród potomków ocalonych 47 proc. odpowiedziało na zadane pytanie twierdząco.

Więcej incydentów

Według amerykańskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu oryg. (Anti-Defamation League) w 2014 roku miało miejsce 912 antysemickich incydentów - liczba ta wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 21 proc.

Od tego czasu miało miejsce już kilka zamachów, które przyciągnęły uwagę globalnej opinii publicznej - np. atak z 9 stycznia na paryski supermarket z koszerną żywnością i strzelanina z 14 lutego w kopenhaskiej synagodze.

Dodatkowo fundacja na rzecz ofiar Holocaustu zwraca uwagę, że aż 45 tys. ze 189 tys. ocalonych żyje poniżej granicy ubóstwa. Ponadto aż dwie trzecie ocalonych przyznało, że boi się o swoją przyszłość finansową - jest to siedem procent więcej niż w zeszłym roku.

Autor: kris / Źródło: haaretz.com