Prawie 6 tys. imigrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Aktualizacja:

Ponad 5800 imigrantów uratowano w sobotę na Morzu Śródziemnym - taki bilans 17 operacji przeprowadzonych w Cieśninie Sycylijskiej podała w niedzielę włoska Straż Przybrzeżna. Premier Matteo Renzi ponownie skrytykował Unię za niewystarczające zaangażowanie w kryzys.

Uratowani z dryfujących łodzi i pontonów uciekinierzy z Afryki zostali zabrani na pokłady jednostek kapitanatów włoskich portów, marynarki wojennej oraz statków handlowych. Płyną one w kierunku wybrzeży Sycylii i Kalabrii oraz wyspy Lampedusa.

W sobotę w sumie przeprowadzono 17 operacji ratując 3700 osób, a w niedzielę udzielono pomocy 2150 uchodźcom. Na północ od stolicy Libii Trypolisu, skąd wypływają łodzie, ratownicy znaleźli ponadto na pokładzie pontonu ciała 10 imigrantów. Przypuszcza się, że zmarli oni z wyczerpania podczas rejsu.

Unia "musi odzyskać ludzką twarz"

Najwięcej nielegalnych imigrantów, 779, przede wszystkim z krajów Afryki subsaharyjskiej, znajduje się na pokładzie włoskiego okrętu "Bersagliere", który zacumuje w Reggio Calabria. Zgodnie z rozporządzeniem włoskiego MSW, zostaną oni rozwiezieni do ośrodków w różnych częściach Włoch.

Większość uratowanych znajdowała się na przepełnionych łodziach płynących z wybrzeża Libii do Europy. Wcześniej w sobotę poinformowano, że tego dnia 217 uchodźców przejął francuski okręt patrolowy. Imigranci i zatrzymani dwaj domniemani przemytnicy zostali przekazani władzom Włoch.

O większe zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu imigracyjnego zaapelował w niedzielę do Unii Europejskiej premier Włoch Matteo Renzi.

- Trzeba odzyskać bardziej ludzką twarz w obliczu Unii, która mówi nam, co mamy zrobić w sprawie finansów i która jednocześnie jeszcze tydzień, dwa tygodnie temu nie zdawała sobie sprawy z tego, że Morze Śródziemne jest duszą tego kontynentu i że stoimy w obliczu największej morskiej migracji narodów - oświadczył.

Renzi zapytał podczas spotkania w Wenecji: - Czy możliwe jest to, że Unia Europejska myśli, iż może pozostawić Włochy same sobie?

Szef włoskiego rządu podkreślił, że tragedie, podczas których ciężarne kobiety umierają w ładowniach statków, zamkniętych na klucz przez przemytników ludzi, powinny skłonić Europę do poważnego zaangażowania, by rozwiązać problem przerzutu ludzi i handlu nimi.

Operacja na Morzu Śródziemnym

1 listopada 2014 roku UE uruchomiła operację patrolowania Morza Śródziemnego, którą koordynuje unijna agencja Frontex. Uczestniczy w niej 18 państw, a do dyspozycji są dwa samoloty obserwacyjne, pięć okrętów patrolowych, dwie łodzie patrolowe i śmigłowiec. Miesięczny budżet operacji to 2,9 mln euro.

Niedawna katastrofa kutra w Cieśninie Sycylijskiej, w której zginęło być może nawet kilkaset osób, została uznana za punkt zwrotny, który musi doprowadzić do zmiany polityki UE w kwestii nielegalnych imigrantów.

Autor: js, adso/tr / Źródło: PAP

Raporty: