Świat

"Praktycznie Rosja jest w stanie wojny z Europą"

Świat


Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą, co stawia ją w stanie wojny z Europą - powiedziała w sobotę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wezwała jednocześnie Europę do wysłania na Ukrainę sprzętu wojskowego.

- Jest faktem, że Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą. Oznacza to, że jest w stanie wojny z państwem, które chce integrować się z Unią Europejską. Praktycznie zatem Rosja jest w stanie wojny z Europą - powiedziała dziennikarzom Grybauskaite przybywając na sobotni szczyt Unii.

Jej zdaniem, Europa powinna wesprzeć Ukrainę. - Musimy pomów Ukrainie w obronie jej terytorium, jej ludności i musimy pomóc armii. Szczególnie sprzętem wojskowym, gdyż Ukraina prowadzi dziś wojnę w imieniu całej Europy - stwierdziła.

Prezydent Litwy sugeruje nowe sankcje

Wyraziła opinię, że UE powinna wprowadzić całkowity zakaz dostarczania Rosji broni i technologii obronnych. Jej zdaniem embargo nie powinno dotyczyć jedynie "przyszłych kontraktów wojskowych i obronnych", a powinno być "całkowite" - a więc objąć także bieżące kontrakty. Grybauskaite miała zapewne na myśli planowane przez Francję dostawy okrętów desantowych Mistral. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył 21 lipca, że pierwszy Mistral zostanie dostarczony tak, jak przewidziano w październiku, a decyzja czy dostarczyć Rosji drugi okręt tego typu będzie uzależniona od postępowania Moskwy wobec kryzysu na Ukrainie. 24 lipca szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył, że "kontrakty podpisane i opłacone są honorowane".

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters, PAP

Raporty: