Praga świętuje

Świat


W stolicy Czech tysiące ludzi wzięły udział w kolorowym festynie, który towarzyszył obchodom okrągłej rocznicy powstania jednej z najbardziej znanych budowli Europy.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się o północy. Na moście pojawili się m.in. czarodziej i bezgłowy templariusz. Każdej z kamiennych rzeźb zdobiących most towarzyszył człowiek ze świecą. W tym samym czasie, na zbudowanej nieopodal scenie odgrywano fragmenty najsłynniejszych praskich legend. Na całej starówce odbywały się imprezy i pokazy.

Obowiązki gospodarza uroczystości pełnił burmistrz Pragi Pavel Bem. Uroczyście poklepał staruszka i życzył mu - Jeszcze dłuższego życia, jak najmniejszej liczby wandali i wielu pełnych emocji odwiedzających.

Kamień węgielny pod budowę mostu wmurował 9 lipca 1357 roku cesarz Karol IV Luksemburski. Most Karola ma prawie 516 m długości i łączy praskie Stare Miasto z Malą Straną.

Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie.

Źródło: PAP/Radio Szczecin