Wołodymyr Zełenski zabrał głos na spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze

Aktualizacja:
Autor:
akw
Źródło:
PAP

W Pradze odbyło się pierwsze spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, której pomysłodawcą jest prezydent Francji Emmanuel Macron. - To przede wszystkim przesłanie jedności naszej Europy - stwierdził francuski przywódca. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że należy wzmocnić zachodnie sankcje wobec Rosji, całkowicie wstrzymać współpracę z Kremlem i rosyjskimi podmiotami oraz wykluczyć przedstawicieli Moskwy z wszelkich międzynarodowych gremiów.

Głos podczas spotkania zabrał, poprzez połączenie wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Walcząc z Kremlem, każdego dnia zmniejszamy ryzyko (rosyjskiej agresji na inne kraje Europy). (...) Zresztą, Rosja (już teraz) zabija nie tylko na Ukrainie, ale też na ulicach europejskich miast. Wcześniej dokonywała zamachów na różne osoby i aktów dywersji w magazynach uzbrojenia, a teraz atakuje również gazociągi (Nord Stream na dnie Bałtyku - red.) - powiedział prezydent.

Jak dodał, Rosja "należy do Europy w wymiarze geograficznym, ale pod względem wartości i sposobu postępowania jest to najbardziej antyeuropejski kraj świata". - Moskwa chce zmieniać przebieg granic, aby znowu podzielić kulę ziemską na strefy wpływów, niszcząc naszą wspólnotę opartą na współpracy i rozwoju. Jest to rosyjski sposób prowadzenia wojny: zabijać, zastraszać, stwarzać zagrożenie dla wolnych państw i korumpować - mówił dalej ukraiński przywódca.

W ocenie Zełenskiego należy wzmocnić zachodnie sankcje wobec Rosji, całkowicie wstrzymać współpracę z Kremlem i rosyjskimi podmiotami, wykluczyć przedstawicieli Moskwy z wszelkich międzynarodowych gremiów, a także powołać trybunał w celu ukarania Rosji za agresję przeciwko Ukrainie i zmuszenia jej do wypłacenia reparacji. Kolejnym warunkiem pokonania Kremla jest, według Zełenskiego, utrzymanie pomocy zbrojeniowej Zachodu dla Kijowa. - Pomagając Ukrainie, każdy z europejskich krajów pomaga również sobie - oznajmił prezydent.

Dodał, że wojnę z Rosją trzeba wygrać "teraz" i na Ukrainie, żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę i Pragę, artyleria nie ostrzeliwała krajów bałtyckich, a rakiety nie uderzały w Finlandii.

Macron: to sygnał jedności kontynentu

Wcześniej głos zabierał między innymi prezydent Emmanuel Macron.

- To sygnał jedności kontynentu, (...), to przede wszystkim przesłanie jedności naszej Europy - podkreślił. Apelował przy tym o "europejską solidarność" w obliczu kryzysu energetycznego.

W tym kontekście prezydent Francji ocenił, że priorytetem jest budowa europejskich połączeń elektroenergetycznych i obniżenie cen gazu w Europie.

Europejska Wspólnota Polityczna

Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Macrona. Jej powstanie zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. W zamyśle ma ona zapewnić platformę do politycznej koordynacji dla Unii Europejskiej i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

Do udziału w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszone zostały, oprócz 27 państw członkowskich Wspólnoty: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Spotkanie odbywa się w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Autor:akw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości