Pożegnanie Pawła Szeremeta. "Bohaterowie nie umierają"


W Kijowie odbyła się ceremonia pożegnalna tragicznie zmarłego Pawła Szeremeta. W Ukraińskim Domu, gdzie została ustawiona trumna z ciałem, hołd dziennikarzowi oddali koledzy po fachu i przedstawiciele władz. Szeremet zginął 20 lipca w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie. Zostanie pochowany jutro w stolicy Białorusi, Mińsku.

- Dzisiaj żegnamy Pawła. Proponuję uczcić jego pamięć minutą ciszy – ogłosił premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman na posiedzeniu rządu.

W siedzibie Ukraińskiego Domu w centrum Kijowa z Pawłem Szeremetem pożegnali się koledzy po fachu, przedstawiciele ukraińskich władz, a także mieszkańcy Kijowa. Hołd tragicznie zmarłemu oddał także prezydent Petro Poroszenko.

Radio Vesti, gdzie pracował Szeremet, informuje, że w ceremonii uczestniczyli także najbliżsi dziennikarza: matka, była żona i dzieci.

Korespondent agencji UNIAN relacjonował, że w uroczystościach wzięło udział wielu ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z mediami, a Szeremeta oglądali jedynie w telewizji.

"Bohaterowie nie umierają"

"W holu Ukraińskiego Domu, gdzie została ustawiona trumna z ciałem Szeremeta, na ekranie są wyświetlane jego zdjęcia. Jest także księga kondolencyjna" - informowała w depeszy UNIAN.

Dziennikarz Radia Swoboda Jewhen Sołonyna napisał na Twitterze, że trumnę z ciałem wyniesiono z gmachu Ukraińskiego Domu pod okrzyki "Bohaterowie nie umierają" i "Żyje Białoruś". "Kiedy trumna była umieszczona na karawanie, kilkaset mieszkańców Kijowa klaskało" - napisał Sołonyna. Informował, że za katafalkiem jechał samochód, wypełniony kwiatami i flagami, które przynieśli ludzie.

Dziennikarz zostanie pochowany jutro na Cmentarzu Północnym w Mińsku na Białorusi. Spocznie obok mogiły ojca.

Paweł Szeremet urodził się w 1971 roku w Mińsku. Pracował dla mediów białoruskich, rosyjskich i ukraińskich. W latach 1996-1998 był dyrektorem biura białoruskiego korespondenta Rosyjskiej Telewizji Publicznej. W 1998 r. pracował także jako specjalny korespondent dla kanału ORT. W tym samym roku został laureatem Nagrody Wolności Prasy, przyznawanej przez nowojorski Komitet Ochrony Dziennikarzy.

Z telewizji ORT Szeremet odszedł w 2008 r. Później pracował dla innych rosyjskich mediów. W ostatnich latach mieszkał i pracował dla mediów ukraińskich. Zostanie pochowany w Mińsku.

Wybuch przed skrzyżowaniem

Dziennikarz zginał 20 lipca, w centrum Kijowa, w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie. Zdążył przejechać zaledwie kilkadziesiąt metrów. Do wybuchu doszło w chwili, kiedy zahamował przed skrzyżowaniem. Samochód był własnością jego przyjaciółki, Ołeny Prytuły, właścicielki internetowej gazety "Ukraińska Prawda", w której pracował Szeremet. Śledczy nie wykluczają, że celem zamachowców mogła być Prytuła.

Autor: tas\mtom / Źródło: UNIAN, obozrevatel.com, vesti-ukr.com

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Raporty: