TVN24 | Świat

Polscy strażacy pomogą w walce z pożarami w Turcji i Grecji

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
TVN24
Grzegorz Trzeciak o udziale polskich strażaków w gaszeniu pożarów w Turcji
Grzegorz Trzeciak o udziale polskich strażaków w gaszeniu pożarów w Turcji TVN24
wideo 2/2
TVN24Grzegorz Trzeciak: działania polskich strażaków będą polegały głównie na zrzutach gaśniczych

Turcja zmaga się z pożarami, wsparcia w tej walce udzieli temu krajowi Polska. Pierwsza grupa polskich strażaków z zespołu wsparcia operacyjnego przekroczyła granicę turecką i w eskorcie policji udaje się do miejsca docelowego - powiedział na antenie TVN24 Grzegorz Trzeciak z zespołu prasowego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak mówił Grzegorz Trzeciak, z informacji, uzyskanej od strażaków, wynika, że przekroczyli granice Turcji i w eskorcie policji jadą do miejsca docelowego, czyli w rejon Antalyi, gdzie trwa walka z pożarami.

- O godzinie czwartej z lotniska w Warszawie wystartował helikopter Black Hawk, na pokładzie którego znajduje się pozostała grupa ratowników, czyli ośmiu policjantów i dodatkowych trzech strażaków. Ich działania będą polegały głównie na zrzutach gaśniczych - mówił rozmówca TVN24. - Do pokładu helikoptera zostanie podpięty zbiornik. W zależności od potrzeb będzie on miał pojemność albo 1500 litrów albo 3 tysięcy, będzie napełniany wodzą z rzeki lub jeziora. Po przetransportowaniu na miejsce pożaru strażacy będą dokonywali zrzutu punktowego bądź dywanowego, który może ugasić większą powierzchnię pożaru - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Trzeciak wyjaśnił, że transport kołowy jedzie na miejsce w celu przygotowania zaplecza logistycznego i wsparcia operacyjnego dla śmigłowca, który dotrze do Turcji dziś wieczorem.

Wsparcie dla Grecji

Rozmówca TVN24 pytany o to, czym są moduły, postawione w stan gotowości we Wrocławiu i Poznaniu, o czym wcześniej poinformowała Państwowa Straż Pożarna, odpowiedział. - Pod tym pojęciem kryją się samochody i strażacy, którzy są przygotowani do działań naziemnych podczas gaszenia pożarów lasów.

W skład modułu, który ma pojechać do Grecji, wchodzi 46 pojazdów i 143 strażaków. - W tej chwili samochody udają się w rejon koncentracji we Wrocławiu i w każdej chwili są gotowe, by ruszyć z pomocą na teren Grecji - odpowiedział.

Trzeciak przypomniał na antenie TVN24, że Grecy, w ramach Unijnego Mechanizmu Obrony Ludności zgłosili zapotrzebowanie na cztery takie moduły. - Oprócz naszych strażaków, przygotowane są moduły z Czech i Niemiec. Sytuacja (w Grecji - red.) wygląda bardzo poważnie, Grecy nie dają sobie rady sami w walce z pożarami - oznajmił Trzeciak. Jak przekazał, w tej chwili trwa mobilizacja sił i środków. - Jesteśmy gotowi, by także nieść pomoc greckim strażakom, nie tyko tureckim. Dziś rano wyjechała także pomoc humanitarna ze sprzętem do osuszania budynków na teren Niemiec. Działania prowadzimy na szeroka skalę - stwierdził.

Prośba strony tureckiej

W czwartek Państwowa Straż Pożarna (PSP) poinformowała, że strona turecka zwróciła się do Polski z prośbą o udzielenie wsparcia w walce z pożarami, z którymi ten kraj zmaga się od ponad tygodnia.

PSP zaznaczyła, że pomoc zostanie udzielona dzięki inicjatywie i wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra SWiA Mariusza Kamińskiego.

Autor:tas/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24