"Prezydent Bolsonaro postanowił nie dotrzymywać obietnic dotyczących klimatu"

TVN24


Europejscy liderzy wyrażają zaniepokojenie rozległymi pożarami Puszczy Amazońskiej. Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił "kłamstwo" Jairowi Bolsonaro. Jego zdaniem przywódca Brazylii nie dotrzymał obietnic związanych z ochroną środowiska. W piątek gotowość do walki z pożarami wyraził szef brazylijskiej armii Edson Leal Pujol.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku, jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów. Mają oni w ten sposób powiększać swoje pastwiska i pola uprawne.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 procent w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Płomienie trawią rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i stanowi jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Ekolodzy twierdzą, że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nie zapewnia dostatecznej ochrony amazońskim lasom, a szalejące tam pożary to efekt kampanii wylesiania.

Paryż: prezydent Brazylii postanowił nie dotrzymywać obietnic dotyczących klimatu

Wśród światowych polityków, którzy wyrażają zaniepokojenie ogniem trawiącym Amazonię jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Biorąc pod uwagę postępowanie Brazylii w ostatnich tygodniach prezydent Republiki (Francuskiej) może tylko stwierdzić, że prezydent Bolsonaro kłamał mu na szczycie (G20) w Osace" - głosi komunikat wydany w piątek.

Jak dodano w oświadczeniu, "prezydent Bolsonaro postanowił nie dotrzymywać obietnic dotyczących klimatu i bioróżnorodności. W związku z tym Francja nie zgadza się na porozumienie z Mercosur na obecnych warunkach".

Mercosur to międzynarodowa organizacja handlowa, którą tworzą Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj. Gdyby umowa została ratyfikowana, państwa te mogłyby eksportować do UE dodatkowe 100 tys. ton wołowiny rocznie.

Podobną opinię szefa irlandzkiego rządu Leo Varadkara przytoczyła w piątek gazeta "Irish Independent". "Irlandia w żadnym razie nie zagłosuje za porozumieniem o wolnym handlu UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie będzie wypełniać swych zobowiązań w dziedzinie ochrony środowiska" - zaznaczył premier.

Londyn i Bruksela "zaniepokojone" pożarami Amazonii

W piątek do sytuacji w Amazonii odniosło się także Downing Street. Jak oświadczyła rzeczniczka Borisa Johnsona, "premier jest głęboko zaniepokojony rozszerzaniem się pożarów tropikalnych lasów Amazonii i skutkami tragicznej utraty tych cennych siedlisk przyrodniczych". Według niej, szef brytyjskiego rządu wykorzysta zbliżający się szczyt G7 do apelu o ponowne skupienie się na ochronie przyrody.

Również Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie. Na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Mina Andreewa podkreśliła, że "Amazonia to największy na świecie las deszczowy, w którym żyje 10 procent gatunków zwierząt całego świata."

Andreewa poinformowała, że KE jest w kontakcie z władzami Brazylii i Boliwii i jest gotowa do pomocy w każdy możliwy sposób, np. przez aktywowanie mapowania satelitarnego Copernicus.

Armia gotowa do walki z ogniem, Bolsonaro zwołuje naradę

W piątek gotowość do walki z pożarami w Amazonii wyraził szef brazylijskiej armii Edson Leal Pujol. - Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń - powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział, że "należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Pożary w AmazoniiPAP/Adam Ziemienowicz

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: